B.A.R.F. neboli syrová strava
Minimálně většina pejskařů již toto slovo slyšela a ví, co si má pod tímto pojmem představit. Ale víte o B.A.R.F. u všechno?
B.A.R.F. je zkratka, která se dá překládat jak z angličtiny, tak i z němčiny. Správně se má psát s tečkami, ale ve většině neformálních rozhovorů se prostě používá slovo barf či barfování.
B.A.R.F. = Born Again Raw Feeders v překladu Znovuzrozen krmit syrově či
B.A.R.F. = Bones And Raw Food v překladu Kosti a syrová potrava
Tato zkratka může mít různé překlady, ale stále se točí okolo jedné jediné věci a to čerstvé, syrové potravy. V podstatě se zakládá na tom, že vlci, psi a kočky mají jako přirozenou stravu syrové maso a k tomu je barf vrací. Ovšem lidé k syrovému masu přidávají oblohy a to jak těstoviny, tak i zeleninu a ovoce.
Proč Barfovat?
Pes i kočka jsou masožravci a měli by jíst maso. Touto větou se většina pejskařů a milovníků koček ohání, ale proč není to jediný důvod, proč se k této stravě přiklonit. Barfování může zlepšit kvalitu srsti, stravování, zdraví a pokud má pes problém s podváhou, tak může i nabrat.
„Od dob kdy se začalo krmit průmyslově vyráběnou potravou (granule, konzervy) narůstá množství zdravotních problémů u psů (ale i koček) – oslabení imunity, kožní potíže, alergie, snížená plodnost, nemoci slinivky, jater a ledvin a v neposlední řadě, všemi obávaná rakovina.“
Kateřina Novosadová, autorka publikací o psí stravě
Ovšem toto není prokázáno. Dnešní psi nejsou na syrovou stravu zvyklí a znám mnoho psů, kteří jsou celý život na granulích a žili dlouhý a zdravý život.