Činčilu lze chovat doma, ale pozor, je náročná!
Většina obyvatel touží po tom, mít v domácnosti nějaké domácí zvíře. Pokud máte malý byt a nechcete trápit pejska nebo kočičku, co takhle si pořídit menšího hlodavce? Nemusí se nutně jednat o morče nebo křečka. Domácích zvířatek existuje celá řada. Stačí se jen zaměřit na taková domácí zvířata, jež nepatří mezi tradiční. Řeč je například o činčilách.
Jak chovat činčilu?
Činčila připomíná jak morče, křečka tak i větší myš, popřípadě potkana. Nemusíte se však obávat, že se nejedná o domácí zvíře. Činčila je bezpochyby zařazená do kategorie domácích mazlíčků. V České republice však nepatří mezi oblíbená zvířata, co se týče domácího chovu. Jestliže ale chcete mazlíčka, kterého vám budou závidět, pak se zaměřte na tuto cestu. Je ale potřeba vědět, jak se o takovou činčilu postarat. Ze začátku si hravě vystačíte se základy. Následně se však na péči musíte zaměřit důkladněji.
Nyní před vámi stojí otázka, co je potřeba vědět před pořízením činčily. V první řadě je nutné si pořídit velkou klec. Činčily mají rády pohyb. Jinými slovy jsou činčily živočichové vyžadující velké množství pohybu. Nemusíte se obávat toho, že by se velká klec nevlezla do malého bytu. Stačí se jen zaměřit na správná místa. Už víte, kde klec umístíte? Dále je dobré zvážit, zda rovnou nepořídit alespoň dvě činčily. Jsou to rodinný tvorové, kteří nejsou zvyklí žít samostatně. Máte-li doma děti, vysvětlete jim, že jsou činčily velmi plaché.
Výživa činčil
Podíváme-li se na výživu, můžeme sdělit, že je velmi podobná jiným hlodavcům. Rozhodně se neobejdete bez sena. Následně je na místě zařadit do jídelníčku činčil také vhodnou trávu, květiny a byliny. Výhodou stravy činčil je i fakt, že tito tvorové žerou mimo jiné také ovoce a zeleninu. Vyhledávejte takové ovoce a zeleninu, která není příliš sladká ani kyselá. Jak ovoce, tak zeleninu podávejte v menším množství. Na závěr by se v jídelníčku měly objevovat obilniny.