Co jste nevěděli o sloním chobotu
Sloní chobot v sobě ukrývá stejné množství zajímavých informací, jako samotní živočichové. Pokud si myslíte, že je sloní chobot slabý a živočich jej využívá jen k pití vody, pak jste hluboce na omylu. Sloní chobot je naopak velice silným nástrojem, který slon využívá i k dalším věcem. Kromě toho nese obrovské množství svalových snopců. Toto číslo se zastavuje až na hranici 150 tisíc.
Sloní chobot je zároveň i citlivý
Sloní chobot bývá nejenom silný, ale i velice citlivý. Je to zapříčiněno velkým množstvím svalů a nervů, které se ve sloním chobotu nacházejí. Zajímá vás, jak silný dokáže být sloní chobot? Představte si předmět vážící až 375 kg. Přesně takovou váhu dokáže pomocí chobotu slon zvednout. Pochopitelně je řeč o dospělých slonech. Člověka by tak bez jakýchkoliv problému zvedl během pár vteřin. Díky chobotu zvládá ukořistit potravu i pět metrů vysoko. Slon tedy využívá chobot převážně k potravě. Neznamená to ale, že jej nedokáže využít i na jiné věci.
Ačkoliv je sloní chobot velký, nemá problém zvednout i menší předměty. Menším předmětem se rozumí třeba mince. I tu slon dokáže pomocí svého chobotu zvednout, a to prakticky odkudkoliv. Chobotem slon dokáže obejmout nejenom jiné živočichy, ale i lidi. Jeho čuch je natolik vyvinutý, že pachy ovládá daleko lépe než pes. Sloní chobot je fascinujícím nástrojem, o kterém se ovšem příliš často nemluví. Lidé jej vidí jako živočichův nástroj. Nevidí už však to, co se pod tímto nástrojem skrývá. Slon chobotem nepije. Chobot slouží k vystřiknutí vody, kterou následně nabere tlamou.
Jaká zajímavost vás ještě překvapí?
Sloní chobot slouží také k vydávání zvuků. Některé zvuky lidé zvládají vnímat. Slon má však také schopnost vydávat takové zvuky, jež lidské ucho neuslyší. Tyto zvuky slouží k dorozumívání s jinými slony. Toto dorozumívání může probíhat ve vzdálenosti až 10 kilometrů.