Co způsobuje potravní alergii a jak na ni vyzrát?
Potravní alergie je relativně častým problémem u lidí. U každého se to však týká něčeho jiného. Pokud si ale myslíte, že se potravní alergie domácím mazlíčkům plně vyhýbá, jste na omylu. Společně se totiž podíváme na to, jaké potravní alergie bývají u psů a koček nejčastější. Uvidíte, že se ani v nejmenším nevyhýbají domácím mazlíčkům.
Potravní alergie
Kromě potravní alergie se můžeme setkávat ještě s tzv. intoleranci. Tady je potřeba nejprve rozeznat tyto dva problémy. Víte, co pod sebou pojmy skrývají za problém? Alergie se může projevovat například zánětem kůže, svěděním nebo zarudnutím. Jde o šok, jež zvíře prožije v momentě, kdy konzumuje nevhodnou stravou. Jinými slovy dochází k reakci imunitního systému na určité jídlo, popřípadě věc. Intolerace je problémem, kdy tělo zvířete nezvládá zpracovat jídlo. Dochází tak k reakci organismu.
Důležité je vědět, jak poznat alergii a intoleranci. Příznaky jsou si ve směs velmi podobné, takže je potřeba zasáhnout včas. K příznakům dochází prakticky okamžitě nebo maximálně pár hodin poté, co váš pes nebo kočka konzumuje potravu, na kterou je alergický/á. Mezi hlavní příznaky patří například zarudnutí kůže, svědivost, zvracení nebo průjem. Domácí mazlíček je dále bez nálady. Jednoduše řečeno si nechce s vámi hrát, jako v jiné dny. Problémy se mohou projevovat i záněty, zhoršením kvality kůže a srsti. Alergie se nemusí týkat jen stravy. K častým problémům patří i kousnutí od škůdců.
Alergiím se dá částečně vyhýbat
Má-li vás domácí mazlíček alergii na škůdce, musíte změnit režim vašeho zvířatka. Sáhnout se dá například po kvalitních šamponech, které se snaží těmto problémům zamezit. Dále je dobré navštěvovat veterináře. Ten vám od A po Z pomůže s tím, co je potřeba udělat pro to, aby se váš pejsek nebo kočička dalším problémům vyhnuli. Jestliže se alergie týká jídla, existuje dnes spoustu potravy pro domácí mazlíčky, jež alergeny nebudou obsahovat.