I kočkám byste měli čistit zoubky
Pokud zjistíte, že vaší kočičce zapáchá z tlamičky, je to upozornění na to, že s jejím chrupem nebo dásněmi není něco v pořádku. Často je to totiž způsobeno nedostatečnou péčí o dásně i zuby. Zubní plak obsahuje spoustu bakterií, které se mohou dostat do plic nebo jater a tím způsobit koččce závažná onemocnění. Víte jak začít s čištěním?
Kolik má kočka zubů?
Tak jako většina savců, tak i koťata se rodí bezzubá a až kolem pátého měsíce jejich života dochází k takzvanému přezubování. Je dobré pořídit v tomto období kotěti kousací hračky nebo cokoliv, co může kotě okusovat. Tímto se mu uleví od bolavých dásní. Také krmivo by v tomto období mělo být mokré, protože suché granule by mohly dásně ještě více dráždit. Dospělá kočka má třicet zubů a o ty je potřeba pečovat.
Jak pečovat o chrup?
Dospělé kočky jsou náchylné k tvorbě zubního kamene a ke vzniku parodontózy a stejně jako lidé nebo psi mohou mít problémy se zuby a dásněmi. Od dvou let věku je důležité čistit kočce pravidelně zuby a jít s ní preventivně alespoň jednou ročně k veterináři, aby chrup prohlédl. Ke správné péči také patří kvalitní krmivo. Je téměř jisté, že jakmile začne mít kočka se zuby problém, začne odmítat granule, mohou začít krvácet dásně nebo nemůže zavřít tlamičku a bolestivě mňouká.
Jak začít s čištěním zubů?
S čištěním zubů je dobré začít už od nízkého věku, aby si na to kočka postupně zvykala. Ze začátku přejíždějte prstem po stranách chrupu z vnější strany zavřené tlamičky. Po několika dnech jí tlamičku rozevřete a zkoušejte to i z vnitřní strany. Až si na to kočka zvykne, přejíždějte prstem po zubech i dásních. Tento úkon provádějte bez pasty a použijte ji až ve chvíli, kdy bude kočka na tento úkon zvyklá. Nakonec si vezměte měkký kartáček a jemně jím potírejte zuby, abyste z nich odstranili plak. A nezapomínejte kočičku po každém takovém čištění odměnit dobrým pamlskem.