Jak je to s jídelníčkem žraloků?
Jídelníček bílých žraloků může být pro většinu lidí velice zajímavou informací. Je to převážně z toho důvodu, že se na něm objevují z větší částí potravy, do kterých by lidé neřekli, že jsou potravou těchto živočichů. U bílých žraloků si každý představuje jako hlavní potravu lov na lidi, kteří si chtějí užít svou dovolenou naplno. To je však častým mýtem.
Potrava žraloka
Žralok útočí na lidi zejména kvůli toho, že si jej v daný moment splete s rybou nebo parybou. Kdyby člověk vydržel na hladině bez pohybu, žralok by si jej s největší pravděpodobnosti ani nevšiml. Potrava těchto živočichů je totiž od filmových pláten úplně odlišná. Z největší částí se bílí žraloci živí lososy. Losos tvoří skutečně 1/3 potravy bílých žraloků. Další podstatnou část tvoří ryby, jež žijí na dně. Mezi ně patří například zploštělec. Určitá část potravy tvoří i paryby. K těm nejhlavnějším, na které se bílí žraloci zaměřují jsou rejnoci.
V malém měřítku následují pyskouni. Pyskouni se však řadí do kategorií ryb žijících v korálových útesech. Jak si můžete všimnout, žraloci se živí menšími až středně velkými rybami. Na větší ryby nebo paryby si dovolí jen v malém procentu, a to ještě ve většině případů ve chvíli, kdy se cítí být ohrožení nebo na ně predátor zaútočí. I přes to, že jsou žraloci dobrými plavci s velkými zuby, není jejich inteligence příliš vyvinutá. Budeme-li inteligenci porovnávat například s delfíny. To je také důvod, proč delfín nemá problém v boji se žralokem vyhrát.
Malé procento napadených turistů
Jak jsme již uvedli v předchozích odstavcích, bílí žraloci útočí na lidi jen v malém množství, a to zcela výjimečně. Napovědět by vám mohli i statistiky, které uvádí, že je zaznamenáno jen pár útoků za posledních pár let. Útok žraloka na člověka se tak dá považovat za ojedinělý.