Jak je to se zimním spánkem medvědů
Medvědi jsou zajímavá stvoření. Každý jim závidí totiž jejich zimní spánek. Jak je to ale s ním doopravdy? Pokud nevíte, jak je to u medvědů se zimním spánkem, pak nás následujte. Tento spánek je ovšem označován jako neplatný, protože se nejedná o úplný spánek. Spotřeba kyslíku během toho spánku klesá přibližně o jednu polovinu. Tep ovšem může klesnout až o 75 %.
Medvědí spánek v zimním období
Medvědi mají tu výhodu, že v zimním období nevylučují žádnou moč ani trus. Medvěd si dokáže všechen trus a moč udržet v sobě. Vypustit ho dokáže až na jaře. Jedná se o vytvořenou zátku, která se vypustí až na jaře. Délka tohoto zimního spánku trvá přibližně 70 až 130 dnů. Je neuvěřitelné, že dokáže medvěd spát téměř po celou dobu. Rozhodně si ale nemyslete, že se během tohoto období nevzbudí. Prakticky každý živočich spící přes zimní období zná chvíli, kdy se vzbudí, protože nemá jinou variantu.
Zajímáte se také o to, kde medvědi během zimního spánku odpočívají? Nejčastěji se stává tímto útočištěm například malá jeskyně nebo díra, kterou si najdou medvědi ve svahu. Toto hledání může zabrat i několik desítek hodin, protože medvědi využívají pro svůj spánek brloh, ve kterém vydrží po celou dobu, tedy jinými slovy 70 až 130 dnů. Chtějí mít tak jistotu, že jejich spánek nebude zbytečně ničím narušený. Vnitřní část svého brlohu si medvědi upravují dle své potřeby. Nejčastěji ovšem například větvičkami nebo mechem.
Zajímavá stvoření
Medvědi patří mezi zajímavá stvoření, který spí téměř celý rok. Během letního a jarního období se medvědi snaží sbírat potravu, aby mohli následně přežít těžké podzimní a zimní období. Ačkoliv se budí, nemají rádi přerušovaný spánek, a tak chtějí vyhledat takové místo, jež jim umožňuje spát po celou dobu.