Jak je to se zimním spánkem medvědů?
Kdo z nás by nechtěl dlouhý zimní spánek? Někteří živočichové si jej dopřávají. Mezi tyto živočichy patří i medvědi. Právě o těch se ví, že v zimním období budují své tzv. bunkry, které jim pomáhají v tom, přežít zimu. Jak je to se zimním spánkem medvědů a trvá opravdu celou zimu nebo se jedná o špatnou informaci?
Zimní spánek medvědů
Medvědů existuje několik druhů. Pokud se podíváme na jeden z nejznámějších druhů, kterým je medvěd hnědý, tak jeho spánek v zimním období trvá průměrně 175 dnů. Dokážete si tedy
představit takto dlouhý spánek? Lidé si ovšem myslí, že medvěd hnědý spí v kuse, bez toho, aniž by se probudil. To je však jedna z prvních mylných informací. Medvědi na rozdíl od jiných živočichů neupadají do jakési fáze zimního spánku. Co to znamená? Stále vnímají své okolí, včetně zvuků. Jakýkoliv hlasitější zvuk je tak může probudit.
Kromě toho se i během tohoto zimního spánku starají o potravu. Jinými slovy se probudí i několikrát za celou zimu. Pelech si tvoří svépomocí, jak jsme již naznačovali výše. Nejčastěji si jej tedy budují v jeskyních nebo pod kořeny obrovských stromů. Jejich spánek začíná v listopadu a končí ve většině případů až v březnu. U každého medvěda se ale počet dní bude mírně lišit. Jestliže je venku tepleji, můžete medvěda střetnout na procházce. V momentě, kdy se vrátí zima, pokračuje ve spánku.
Ovládají své tělo
Medvěd v zimním spánku dokáže snížit počet tepů až na čtvrtinu. Takto hrát si dokáže i se svou spotřebou kyslíku. Tu zvládne medvěd hnědý snížit až na polovinu. Celková teplota ovšem klesá o pouhých 4 až 5 stupňů celsia. Je neuvěřitelné, jak si medvěd hnědý může hrát se svým tělem. Na druhou stranu je to ale pochopitelné, vzhledem k tomu, že se potřebuje v rámci zimního spánku šetřit.