
Jak poznat u koček zánět slinivky
Zánět slinivky břišní u koček bývá jedním z nejčastějších onemocnění. V momentě, kdy dojde k napadaní orgánu, může se z toho vyklubat právě toto onemocnění. Příčinou jsou tzv. enzymy. Právě ty u tohoto onemocnění začínají napadat orgán, jak jsme již naznačovali výše. Pokud máte podezření u vaši kočky na toto onemocnění, je důležité si přečíst alespoň základní informace.
Zánět slinivky břišní u koček bývá častým onemocněním
Jestliže se zajímáte o to, jak vážné je toto onemocnění, pak je potřeba jej nejprve rozdělit na dvě hlavní skupiny. První skupinou je náhlá nebo akutní pankreatitida. Druhou skupinou je dlouhodobá neboli chronická pankreatitida. V obou případech mohou mít velice negativní vlivy na vaši kočku. Je tedy nutné začít s léčbou okamžitě. Jinými slovy čím rychlejší bude diagnostikovaná pankreatitida, tím lépe pro vašeho mazlíčka. Zajímá vás, zda vy, jakožto laik poznáte zánět slinivky břišní nebo toto onemocnění musí určit veterinář?
Budete-li si všímat, pak existuje určité procento šance, že si onemocnění všimnete i vy. Pochopitelně diagnostikovat jej stoprocentně může jedině zkušený veterinář. Na druhou stranu není od věci všímat si, jak se vaše kočka chová. Pomocí vás totiž můžete kočce zachránit život. Jaké jsou příznaky tohoto onemocnění? V první řadě odmítá krmivo. Dále je slabá a bez nálady. Nehraje si a má poruchy hybnosti. Mezi další příznaky patří průjem, dehydratace, zvracení a bolest břicha. Na závěr se ale můžete setkat také s dýchacími potíži.
Léčba v krátkosti a šance na úspěch
Veterinář nasadí léčbu podle toho, o jaký zánět slinivky břišní se jedná. Dále je důležitý také fakt, kdy na onemocnění samotný veterinář přišel. Od toho se odvíjí i šance na úspěch. Není-li onemocnění vážné a přišlo se na něho včas, šance jsou relativně velmi vysoké. Léčba probíhá formou vhodného a dietního krmiva, léky proti bolesti a léky proti nevolnosti či zvracení. V neposlední řadě se nasazuje také klidový režim a jiné formy léčby.