Jak poznat u pejsků otravu a jaká je prvotní pomoc?
Otrava je u psů stejně závažná, jako u lidí. Jen s tím rozdílem, že pejsci v danou chvíli nevědí o tom, co konzumují, a tak je potřeba na ně dávat pozor. Zatímco my lidé dokážeme možná rizika minimalizovat, pejskova zvědavost je mnohdy silnější. Snadno se tak může stát, že váš pejsek bude konzumovat chemicky upravené přípravky nebo věci. Co dělat v případě otravy?
Otrava u psů
Některé chemicky upravené věci mohou pejska dokonce i vážně poranit. Mimo jiné jej mohou v nejhorším případě usmrtit. Je tedy potřeba rychle zareagovat, protože každá vteřina zde hraje obrovskou roli. Jak ovšem poznat otravu u pejska? Čím se vlastně pejsek může otrávit? Odpověď je v tomto případě snadná. Otrávit vašeho pejska může prakticky cokoliv, co není určeno k jídlu. Od různých vonných olejů, přes baterie a mince až po různé směsi, které jsou určeny pro automobilový průmysl. V neposlední řadě i jedovaté rostliny.
Jak jsme již uvedli v předchozích odstavcích. Hlavní roli bude hrát čas. Vy tak musíte nejlépe poznat, že s pejskem není něco v pořádku. Každý pejsek bude na otravu reagovat jinak. Záleží na tom, o jakého pejska se jedná, co se týče velikosti a váhy. Zaměřit se musíte ovšem na pár hlavních bodů. K těmto bodům patří například záchvaty křečí, různé záškuby, malátnost, zvracení nebo průjem. Dále se ale otrava u pejsků může projevit nechutenstvím a špatnou náladou. Špatnou náladu musíte ale určit vy sami. Jedině vy znáte svého pejska nejlépe.
Jak pejskovi pomoct?
Mezi první pomoc patří vyvolání zvracení. To lze u pejsků docílit pomocí několika přípravků, které jsou na podobné situace určeny. Musíte ale počítat s tím, že tato metoda zabírá do 5 hodin od konzumace nevhodného předmětu, jež má za následek otravu. I přes to je dobré u pejska tuto metodu využít. Jestliže se pejskovi zvracet nechce ani po konzumaci vámi podávaných přípravků, celou akci opakujte. Jakmile se tak stane, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc. Mělo by se jednat o veterináře v blízkém okolí.