Jak se cvičí slepečtí psi?
Lidé s horším zrakem nebo ti, kteří nevidí téměř vůbec musí každým dnem čelit několika výzvám, které zkrátka musí překonat, aby svou situaci dokázali snést. Pokud udělají jen jednu malou chybu, může je to stát dokonce i život. Tito lidé jsou vděční za jakoukoli pomoc, která se nabízí převážně ve cvičených psech. Ti dokážou nevidomé lidi vést po celý život, a to bez toho, aniž by se na cokoli vymlouvali.
Trénink těchto psů je náročný
Jinými slovy se těmto čtyřnohým kamarádům také říká vodící psi. Mají za úkol doprovázet všude svého páníčka, protože jsou považování za nejvěrnější přátelé, kteří nás nikdy nezradí. Tento fakt to jenom potvrzuje. Zatímco lidé se na své příbuzné vykašlou nebo je nechají na holičkách, vodící psi jsou na tento způsob života zvyklí a od mala jsou k tomu vedení. Právě z tohoto důvodu jsou schopní vydržet s jedním člověkem navždy, a to i přes to, že má daná osoba oční vadu. Ačkoli páníček svého pejska nikdy neuvidí, už od samého začátku ví, že se zamilovat.
Jak jsme napsali v předchozích odstavcích, tito lidé jsou za jakoukoli pomoct nesmírně rádi a když ví, že je pes ochotný je vést po celý život, váží si této pomoci o to více. Vodící psi se učí už od štěňátka, aby si na situaci dokázali zvyknout co nejrychleji. Tvrdší trénink pak začíná v momentě, kdy pejsek slaví své první narozeniny. V této fázi je dostatečně vyzrálý na to, aby věděl, o co se ve skutečnosti jedná. Tréninky probíhají většinou v okolí lidí a na veřejných místech. Pejsek musí mít lidi rád a je tedy důležité, aby si na ně zvyknul.
Tréninky jsou tvrdé, ale bez křiku
Ačkoli jsou tréninky skutečně náročné a tvrdé, nikdy se na pejsky nekřičí. Vše je potřeba několikrát zopakovat. Pejsek se musí naučit řešit situaci na výbornou a co je ještě důležitější, musí se to naučit bez toho, aniž by mu to následně jeho cvičitel neustále opakoval. Jakmile vyřeší úkol svépomocí, má z toho radost nejenom samotný cvičitel, ale i pejsek. Pejsci velice rychle poznají, pro jaké účely jsou trénování. Podstatným bodem je být na pejska hodní a nekřičet na něj. V praxi to znamená, že jej nesmíte uhodit za špatně vyřešený úkol nebo být dokonce násilní.
Celkový trénink trvá v intervalech od dvou do tří let. Právě z tohoto důvodu se pejsek cvičí už od štěněte, aby byl v neustálé kondici a mohl tak vést člověka se špatným nebo žádným zrakem. Záleží pochopitelně na tom, jak je pes učenlivý, protože i v momentě, kdy jde o tři stejné psy jedné rasy, může se jeden z nich naučit daleko rychleji vše, co ostatní ještě neumí. Někteří učenliví pejsci se naučí celkový trénink ještě později, než jsme zde uvedli. Kromě pejska závisí trénink na cvičiteli, jak je zkušený a jak se pejskům věnuje.
Vhodná plemena pro vodící pejsky?
Přecházíme k další důležité otázce, kterou je, jaká plemena se pro toto povolání hodí. V první řadě je vhodným plemenem labrador. Labradoři jsou velice učenliví a ti nejšikovnější se dokážou celý trénink naučit i pod lhůtu dvou let. Samozřejmě se jim musí člověk skutečně věnovat a vést je tím správným směrem. Dalším vhodným plemenem je zlatý retrívr. Jde o psí plemeno, které je rovněž učenlivé a při velké snaze a námaze se nemá problém naučit trénink v lhůtě dvou let. Tito psi se hodí mimo jiné i na další důležité činnosti, mezi které patří například i terapie psí láskou.
Na závěr bychom vám jen rádi sdělili, že se pes při tréninku naučí přes 40 povelů, a to na výborné úrovni. Poslechne nejenom cvičitele, ale především osobu, která pejska bude mít na povel. Jde o osobu se špatným nebo žádným zrakem. Právě proto je čtyřnohý přítel považován za vodícího psa. Ten totiž nahrazuje člověku oči i schopnosti.