Jak se starat o činčilu?
Činčily jsou hlodavci, kteří původně pochází z jihoamerických And a jež jsou stvořeními povahově i vzhledově připomínající myši, morčata a veverky. V průměru se dožívají 10-15 let, ale výjimkou nejsou ani jedinci, kteří se dožijí 20 let. Patří taktéž mezi vcelku populární domácí mazlíčky.
Pokud se i vy rozhodnete, že se stanete chovatelem činčily, tak od nás přijměte pár nejdůležitějších rad, na co myslet, aby se ve vaší péči cítila činčila spokojená a bylo o ni vždy dobře postaráno.
Klec
Klec pro činčilu by měla být dostatečně velká (minimálně 100 x 50 cm), aby jí zaručovala dostatek prostoru pro pohyb.
Též je dobré si promyslet i to, kde bude klec umístěna, neboť činčily jsou nočními tvory, proto klec doporučujeme situovat někam mimo ložnici či místo, kde spíte a zároveň na místo, kde není během dne velký hluk, protože to by mohlo budit činčilu ze spánku.
Vybavení klece
Činčily rády šplhají a skáčou, proto je vhodné udělat klec hodně členitou, například použitím dřevěných pater či větví ovocných stromů. Pro zajištění soukromí je dobré vybavit klec i dřevěným domečkem, do které se bude moci činčila kdykoliv schovat a přespávat v něm. Nezbytné je myslet na podestýlku, nejčastěji se za tímto účelem používají piliny či dřevěné paletky.
Do klece je nutné též umístit i nádobu s pískem, protože právě písek slouží činčilám k čistění jejich srsti.
Teplota
Z volné přírodě jsou činčily zvyklé na teplotu v rozmezí 0-15 °C, nicméně dokáží snášet i nepatrně vyšší teploty, tudíž bez problémů zvládají i pokojovou teplotu. Nicméně je nutné pamatovat na to, že teplota v domě či bytě by nikdy neměla přesáhnout 25 stupňů, neboť to už může činčilám způsobit zdravotní problémy.
Krmení
Činčily se řadí mezi býložravce s tím, že jejich hlavní složku potravy tvoří seno. Další zdroj potravy pak představují speciální granule a směsi pro činčily, které jsou běžně k dostání v každém větším zverimexu a jež zaručují vyvážený příjem všech potřebných látek pro tyto domácí mazlíčky.
V malém množství mohou činčily i ovoce a zeleninu. Potravu je vhodné podávat ve večerních hodinách, neboť právě tehdy jsou tito hlodavci nejvíce aktivní.
Samozřejmostí by pak měl být přísun pravidelně měněné a vždy čisté vody.