Kamzíci mají neskutečnou dovednost ve šplhání na skalách
Viděli už jste někdy kamzíka horského na živo? Pokud ano, jistě jste si všimli, že je velmi podobný koze. Má však několik rozdílů, o těch si ještě povíme později. V článku se také dozvíte mnoho zajímavostí, jako například, jak daleko dokážou kamzíci doskočit.
Jaký je základní popis tohoto zvířete?
Kamzík horský je sudokopytník. Nejčastěji žije ve vysokohorských částech. I přes to, že je podobný koze, k tomuto druhu nespadá. Rozdíl mezi těmito zvířaty je v rohách. Kamzík horský má rohy zahnuté dozadu. Jejich zbarvení se liší podle období. Přes zimu mívají srst tmavší, a to hnědou až černou. V létě naopak žlutou až světle hnědou či dokonce zrzavou.
Čím se kamzíci živí?
Jejich nejčastější obživa je tráva. Dále také spořádají listí či jiné výhonky. Často konzumují i alpský jetel. V době, kdy je možnost potravy dost omezena, jí také suché rostliny či některé větvičky a jehličnany.
Kamzík horský a jeho doskok
Jak jsme již zmiňovali, tato zvířata se nejčastěji vyskytují vysoko v horách. Jsou tomu natolik přizpůsobeni, že se skvěle pohybují po skalách. Umí velmi dobře šplhat. Skáčou někdy až 8 metrů daleko.
Jedná se o velmi plachá zvířata
V dávnějších dobách se u nás na území České republiky vyskytovalo poměrně velké množství kamzíků. Nyní už jich výrazně ubývá. Jsou velmi plaší a bojí se lidí, proto se snaží žít dál od nich. Mají velmi dobře vyvinutý zrak a sluch. Díky tomu slyší turisty na delší vzdálenost a stihnout utéct či se někam schovat. Pár kusů kamzíků horských můžeme vidět například v Jeseníkách.
Život kamzíků
Pokud se jedná o samce, ti většinou žijí, jako samotáři. Na podzim se však shromažďují společně se samicemi. Mnohdy dochází k bojům mezi jednotlivými samci o samice. Březost samic trvá okolo 160 – 170 dní. Chvíli po porodu mládě zůstává se samicí, následně se však na pastvinách odděluje.