Koupete správně svého psa?
Kolem psího koupání je řada otázek, na které byste ještě před samotnou akcí měli znát odpověď. V opačném případě byste se do procesu totiž neměli vůbec pouštět. Pokud byste tak učinili, mohli byste svému pejskovi spíše ublížit než mu pomoci. Mezi důležité otázky patří, jak koupat vašeho pejska a kdy. Právě na tyto dvě otázky musíte znát odpověď. S ní vám poradíme, následujte nás.
Vše o psím koupání
Možná si říkáte, že pejska okoupete ve chvíli, kdy z něho cítíte divný zápach. Na jednu stranu máte pravdu, ovšem pokud byste se těmito radami řídili, mohli byste mu ublížit, jak jsme zmiňovali v předchozím odstavci. Jde o to, že psí srst by se mohla častou koupelí poškozovat, o co pochopitelně nestojíte. Jinými slovy určitě znáte pořekadlo, které praví, že všeho moc škodí, a to stejné platí i v tomto případě. Tento bod se tak rozšiřuje do dalších fází. Ano, pejska skutečně vykoupete v momentě, kdy divně zapáchá, ovšem musíte také rozpoznat, kdy je vhodná příležitost.
Na druhou stranu je tento důvod daleko lepší než koupat vašeho pejska i přes to, že voní a nejsou pro koupel žádné důvody. Někteří majitelé se tak rozhodnou například kvůli toho, že se nudí nebo mají pocit, že mohou pro svého pejska udělat něco navíc, přitom si neuvědomují, že mu tím škodí. Častými koupelemi ztrácí psí srst svou důležitou vlastnost, kterou je tzv. samočistící spektrum. To se stará o srst automaticky bez vaší pomoci. Pouze v některých případech dojde k tomu, že srst zapáchá natolik, že ji cítíte. V takovém případě lze říci, že váš pejsek skutečně koupel potřebuje, jinak se jí však vyhněte.
Nenarušujte pejskovi jeho srst
Teď už víte, že nemáte pejskovi narušovat jeho srst. Čím častěji ho budete koupat, tím více se samočistící vlastnost vytrácí, čímž dochází také k tomu, že jeho srst bude zapáchat už po pár dnech. Zbavit se následně těchto problémů bývá téměř nemožné nebo velmi obtížné a vy tak můžete dojít do fáze, kdy svého pejska koupete prakticky denně, jako sebe. Je tedy nutné dodržovat jisté intervaly. Samočistící spektrum se o pejska dokáže postarat a psí koupel tak může probíhat pouze 2x do jednoho roka.
Místo koupele pomůže spíše péče o psí srst. Tu můžete provádět různými přípravky nebo česáním. Tím pejska zbavíte starých chlupů, které se na něm drží. Kromě toho se jednotlivé chlupy uvolní. Při koupání psa nejprve pořádně vyčesejte od starých chlupů, jak jsme zmiňovali výše. Dále se zaměřte na teplotu vody, ta správná by měla ukazovat teplotu pohybující se v rozmezí od 35 do 40 stupňů celsia. Psa nesprchujte, protože by nemusel takto velký proud udýchat. Vezměte si nádobku a tou pejska pomalu polévejte. V neposlední řadě používejte kvalitní přípravky pro koupání, aby pejsek vydržel čistý po celý další půlrok.