Křeček jako ideální mazlíček pro dítě
Mami, tati, já chci zvířátko. Který rodič by tuhle prosbu alespoň jednou od svého potomka neslyšel. Křeček je vhodným domácím mazlíčkem pro děti i do rodin s nedostatkem času na péči například o psa. Co všechno vyžaduje?
Taje křeččí povahy
Spokojený život s mazlíčkem začíná už u správného výběru. Za nejpřátelštější bývají díky své milé povaze pokládáni křeček zlatý a křečík džungarský. Obecně je křeček na chov velmi nenáročný a dožívá se cca 2 až 3 let.
Typicky je křeček samotářský, proto bude nejlepší, když budete chovat křeččího „jedináčka“. Ani tak nemusíte mít strach, že by z něj byl nerudný protiva, poměrně ochotně si tohle zvířátko na svého pána zvykne. Nejlepším domovem je terárium nebo plastová ubikace umístěná v klidnější a tmavší části bytu.
Berte ohled na to, že křeček potřebuje svůj klid a aktivní je spíše v noci. Nezkoušejte křečka rušit, přestože jsou milí, mohou vytržení nést poměrně nelibě a klidně pokousat svého chovatele. Rozhodně proto na počátku nepodceňte křeččí socializaci.
Jak se starat o křečka
Jinak je péče o tohoto mazlíčka poměrně jednoduchá. Stačí mu příbytek asi o velikosti 50 x 30 cm vystlaný nejlépe hoblinami. Základ krmiva tvoří obilí, semena, oříšky, ovoce a zelenina. Křeček by měl mít stálý přístup k vodě i ke kusu dřeva na hlodání.
Můžeme mu dávat potravu ve formě směsi nebo granulí. Díky granulím snadno zabráníme tomu, aby zvířátko potravu přebíralo a konzumovalo pouze to, co mu chutná. A pozor, křeček má jednu typickou vlastnost, křečkuje, dělá si tedy zásoby na horší časy. Pečlivě tak kontrolujte, kolik mu toho do misky dáváte a jak často. Při překrmování může mít sklony k obezitě.
V křeččím domově by neměly chybět prolézačky a další možnosti vyžití. Jedná se totiž o velice čilé tvorečky, kteří potřebují dostatek zábavy. Vždy je lepší, když zvolíme hračky a jiné podobné předměty z přírodního materiálu.