Má vaše kočka problémy s močením? Hlídejte její zdraví, ušetříte jí bolest!
Čím dál tím více přibývá koček s problémy močových cest. Seznámíme vás s několika problémy, jak je poznat a zbavit se jich.
Nejznámější problémy, onemocnění
FIC neboli felinní idiopatická cystitida, zánět stěny močového měchýře. Bývá častější u obézních neaktivních kocourů s nízkým příjmem tekutin a se sklony ke stresu. Jako příznak zde je bolestivé močení, nebo močení mimo kočkolit.
Močové infekce jsou také velice časté. Můžou být bakteriálního, virového i mykotického problému. Jako jsou kvasinky, E-coli, Herpesvirus apodobně. Bývá častější u samic. Projevuje se častým močením a občasnou kapkou krve v moči.
Urilithiáza
Tvorba močových kamenů bývá hodně častý problém spojený s předčasnou kastrací. Močové kameny se mohou tvořit jak v močovém měchýři, tak v močové trubici. V močové trubici však působí větší problém z důvodu ucpání. Poté se moč vstřebává do krve a kocour umírá na otravu močovinou.
Hlavní příznaky
Kočka močí mimo kočkolit, naříká při močení, v moči může být krev, nebo nemusí močit vůbec.
Predispozice
Častěji postihuje obézní neaktivní kocoury a kočky v mladším věku. Časté bývá u některých plemen, které jsou náchylnější ke stresu jako je například perská kočka.
Léčba
Nejlepší je kočku okamžitě vzít k veterináři, protože to může být opravdu vážné, ikdyž to tak nevypadá.
Prevence
Lepší životní styl, tělesná aktivita a vysoký přísun vody. Když kočka nechce pít pomáhá nechat kapat kohoutek, nebo si pořídit fontánku. Kočky to láká. Také zmírnit stres kočky. Neměnit krmivo za dne na den. Nechat jí klidné místo, třeba i celou místnost, aby měla kočka svůj klid.