Máte doma psa? Toto byste měli vědět!
Nejenom lidský zrak vzbuzuje u vědců a odborníků mnoho otázek, na které ještě nejsou zodpovězeny všechny otázky. Někteří se začali zajímat mimo jiné i o zvířecí zraky, protože už teď je jasné, že se v mnoha faktech od toho našeho liší. Kromě toho každé zvíře vidí jinak. Pojďme se však podívat na psí zrak a jeho bližší schopnosti nebo vlastnosti. Víte, co psí zrak v sobě ukrývá?
Zrak fascinuje nejednoho obyvatele
Zrak je pro člověka i zvíře velmi důležitý. Dokážete si představit, že byste nic neviděli? Schválně zavřete oči a snažte se dělat každodenní činnosti, na které jste zvyklí. Rázem zjistíte, že to není téměř možné. My se však v tomhle článku nepodíváme na lidský zrak, ale ten psí. Možná vás teď zajímá odpověď na otázku, proč. Na druhou stranu je odpověď jednoduchá, protože i pejsci mají co skrývat. Jejich zrak je od toho našeho odlišný.
Další záludnou otázkou majitelů pejsků může spočívat v tom, proč by někdo řešil psí zrak, když vidí černobíle. To ovšem není tak úplná pravda. Tuto myšlenku má v hlavě zakomponovaných více lidí, ovšem jak je to se psím zrakem ve skutečnosti? Vidí pejsci barevně nebo je jejich zrak skutečně černobílý? Už teď vám můžeme prozradit, že psí zrak se liší v mnoha ohledech, toho jste si mohli všimnout i v odstavcích výše. Jedním z těchto faktorů je vnímání barev, čímž se dostáváme k otázce, jak vůbec pejsci vidí.
Pojďme se pravdě podívat do očí
Na začátek je dobré si říct, že psi vidí barevně, takže pokud jste si mysleli, že je jejich zrak černobílý, pak jste se celý život mýlili. Na druhou stranu psí vnímání barev není tak dokonalé, jako to naše a hned si řekneme, proč tomu tak je. V první řadě lidské oko má celkem tři receptory. Ty se starají právě o správné vnímání barev a dokáže rozlišit několik stovek barev, včetně odstínů. I přes to se vám občas může stát, že máte problém nějakou barvu rozlišit, zvlášť u automobilů, kdy se půlhodiny s někým dohadujete a následně zjistíte, že ani jeden z vás neměl podle technického průkazu pravdu.
Pokud bychom se vrátili k pejskům, zjistili bychom, že oni mají receptory pouze dva, čímž se jim ubírá na vnímání celkových barev. Nemají takové barevné vnímání, jako my lidé. V praxi to znamená, že nevidí barvy tak jasné a už vůbec nedokážou odlišit různé odstíny. Zatímco vy můžete vidět například tři různé odstíny modré, oni je vidí totožně nebo přinejmenším velmi podobně. Jinými slovy nedokážou zachytit takové široké spektrum barev, narozdíl od nás.
Podíváme se na psí zrak ještě o něco blíže!
Pokud bychom se na psí zrak podívali ještě blíže, můžeme zjistit, že psi nedokážou rozeznat nejenom dva odlišné odstíny, ale také i některé velmi podobné barvy. Ano, pro nás lidi jsou to barvy odlišné, ovšem při malé snaze bychom mohli se zavřenýma očima vidět dvě velmi podobné barvy. Těmi barvami jsou například jemně zelená, žlutá nebo oranžová, která není zrovna příliš razící pochopitelně. V takovém případě lidí vidí stále tři odlišné barvy, zatímco někteří pejsci by s nimi mohli mít problém a vidět tak téměř totožné barvy.
Psí zrak je rozdělen do dvou hlavních skupin, přičemž do první patří právě oranžová, žlutá a zelená a do druhé skupiny pak modrá a fialová. Pokud vás trápí otázka červené barvy, pak nemusí, protože ta se považuje za první skupinu, vzhledem k tomu, že si je podobná s tmavě oranžovou, opět z pohledu psího zraku. Jak jsme uvedli v předchozích odstavcích, psi mají receptory pouze dva, narozdíl od nás. My máme tři, což nám dovoluje rozeznávat širší spektrum barev, včetně odstínů.