Nejčastější choroby u štěňat
Pořízení pejska nepřináší do domácnosti jen samou radost, ale také i strach a starosti, které zkrátka budete o svého čtyřnohého kamaráda mít. Během prvních pár vteřin si ho dokážete zamilovat a za dalších několik minut už ho můžete považovat za člena rodiny. O svou rodinu se bojíte, protože je nadevše milujete. Kromě lidí se to ovšem týká i zvířat.
Jaké jsou nejčastější choroby u štěňat?
I u pejsků se čas od času může objevit nemoc a na to je potřeba myslet už při samotné koupi. Pokud tedy máte jisté obavy, že vámi vybraný pejsek není úplně v pořádku, měli byste ho nechat prohlédnout. To platí převážně u štěňátek, protože u nich je riziko onemocnění daleko větší. Nejrizikovější jsou pro štěňata první měsíce a není se tedy čemu divit, že se u některých z nich mohou objevit nepříjemné nemoci, které mohou vést až k smrti. Všemu se dá ale předejít, jestliže se o pejska budete starat řádně a necháte ho nejprve prohlédnout. Psí nemoci totiž nemusíte poznat na první pohled.
Pejsek si nedokáže jako lidé o něco říct. Neumí vám sdělit, že je mu špatně nebo že ho něco bolí. Poznat to ale můžete chováním. Je pochopitelné, že nového pejska nebudete znát, a to včetně jeho chování, ale v jedné věci se pejsci přece jenom podobají. Jde o to, jak je veselý a jak často žere, jestli vůbec. V případě, že vaše štěně nejí a mimo jiné si nechce ani hrát, jako jiná štěňátka, měli byste být na pozoru. S největší pravděpodobností se něco děje. Může jít sice o jednodenní nevolnost, na druhou stranu u pejsků si nemůžete být nikdy jistí.
Choroby a nemoci můžete ovlivnit
Choroby a nemoci u pejsků ovlivňujete především vy. Odvíjí se to od toho, co mu dáváte za stravu a jak se k němu celkově chováte. Pokud o něho téměř vůbec nepečujete, nechodíte s ním k veterináři a kupujete pouze stravu podle ceny bez pořádné výživy, mohou se první problémy objevit relativně brzy. Zejména u štěňátek, která jsou na vše o to více náchylnější. Když už si pejska pořizujete, měl by se zapojit do vaší rodiny a být jejím členem. I pejska budete trápit tím, že si s ním budete hrát pouze prvních pár dnů a následně o něho ani nezavadíte pohledem.
Důležité jsou prohlídky u veterináře, ten vám sdělí, jak si pejsek vede a jestli je v pořádku nebo mu něco schází. Občas to nemusíte poznat, protože se situace může projevovat jinak než tím, že pejsek přestane žrát nebo bude bez nálady. Rozhodně si nemyslete, že pejskovi nic nemusí být, pokud je veselejší a žere normálně. Jeho choroby nebo onemocnění se můžou teprve rozjíždět v jeho těle. Čím dříve ho zachytíte, tím lépe pro něho i vás. Pejsek je šťastnější, když vidí, že má ve vás oporu.
Pojďme se podívat na choroby
Nejčastější choroby u štěňat by měl znát každý, kdo si ho pořizuje. Prvním onemocněním je například leptospiróza. Jde o infekční onemocnění, které se projevuje špatnou náladou, zvracením nebo horečkou. Leptospiróza napadá zejména játra, ovšem u pejsků se může dotýkat i jiných orgánů, protože existují dva typy. Druhý typ této nemoci napadá naopak ledviny a projevuje se podobnými příznaky.
Druhou častou chorobou je infekční hepatitida. Ta může být u takto malých pejsků dokonce smrtelná, takže byste ji neměli brát na lehkou váhu. Čím dříve se zahájí léčba, tím vyšší je šance na to, že štěně přežije. Virus napadá podobně, jako u předchozího onemocnění játra a mezi příznaky patří horečka, zvracení a bolest břicha. Opět je ale pejsek bez nálady, a navíc s nechutenstvím.
Vzteklina aneb smrtelná choroba
Třetím vážným onemocněním je vzteklina, která může být taktéž smrtelně nebezpečná. Kromě pejsků je nebezpečná i pro lidi, kteří jsou v úzkém kontaktu s nakaženým pejskem. Přenáší se prostřednictvím slin, takže si s pejskem nesmíte dávat pusinky nebo se příliš blízko tulit. Pes může být podrážděný až agresivní, což značí další varovný signál. Vzteklina se přenáší i pokousáním, a právě proto by měl mít pejsek košík.
Psí borelióza skutečně existuje a patří mezi další nejčastější choroby u štěňat. Pokud se klíště dostane na psa a následně udeří, může se tzv. lymská borelióza přenést na pejska. Pochopitelně musí být klíště nakaženo tímto virem, který psa dostane do vážného zdravotního stavu. Pejsek má poté bolesti kloubů, neuvěřitelně silnou únavu, nechutenství a horečky.
Závěrem poslední choroba
Posledním onemocněním neboli chorobou je Parvoviróza neboli také jinými slovy zánět střev. Toto onemocnění bývá opět velmi vážné a může pejska dostat do nepříjemných bolestí. Mezi příznaky patří krvavý průjem nebo zvracení. Pohlídat byste si však měli i dehydrataci, která tady hrozí, vzhledem k tomu, že pejsek vše, co sní následně i vyzvrací. To se týká také i vody.