Netradiční plemena koní, která může chovat i vy
V našich luzích a hájích patří koně mezi vůbec ta nejpopulárnější domestikovaná zvířata, přičemž nejčastěji bývají využíváni pro účely rekreačního ježdění.
Pro Českou republiku jsou typičtí zejména Starokladrubští koně, Lipičtí koně, Čeští teplokrevníci či Angličtí plnokrevníci.
Nicméně plemen koní je nepřeberné množství a my si na následujících řádcích představíme 4 méně tradiční plemena koní, jež jsou ale vhodná i pro naše chovatele.
Missouri Fox Trotter
Toto plemeno koní pocházející z USA, jehož zástupci dosahují kohoutkové výšky kolem 145 – 165 cm, je vhodným pro chov zejména z důvodů jeho klidné, přátelské a učenlivé povahy. Zároveň jsou však tito koně silní a vytrvalí, což z nich dělá vyhovující kandidáty pro rekreační a turistické ježdění, často bývají též využíváni i westernovými jezdci.
Finský chladnokrevník
Zejména v případě, kdy jste vlastníky farmy či jiné zemědělské usedlosti, tak vám finští chladnokrevníci, kteří vznikli křížením finského tažného a finského univerzálního koně, přijdou vhod, neboť díky statnému a svalnatému tělu jsou schopni vykonávat i velmi těžké zemědělské práce. Navíc se vyznačují tím, že jsou hodní, dobře ovladatelní a pracovití.
Shirský kůň
Koně tohoto plemena dosahují v kohoutku 170 – 180 cm, jedná se dokonce o největší plemeno koní na světě.
Rovněž patří mezi jedny z nejhezčích a nejelegantnějších koní a jsou tak nezřídka využíváni i k reprezentativním účelům. I přes výše zmiňovanou výšku jsou též i dobrými jezdeckými koňmi.
Shirští koně se vyznačují mírnou, poslušnou a laskavou povahu, tudíž jsou perfektními parťáky.
Gidran
Tito maďarští ryzáci, kteří mají předky v podobě arabských koní, po nich zdědili to, že jsou temperamentní, vytrvalí a odvážní. Zajímavostí je skutečnost, že byli hojně využíváni během první světové války.
V dnešní době se nejčastěji využívají jakožto sportovní koně, ovšem lze je využít například i jako kočárové koně.