Neviditelné zlo! Psí množírny
Takzvané množírny představují výrazný problém. Jak množírnu poznáte a co se s takovým problémem dá dělat?
Proč množírny vznikají
Množírny v první řadě vznikají a vznikat budou, dokud budoucí majitelé psů (a dalších zvířat) plně nepochopí roli průkazu původu. Je velmi důležité vědět, z jakých podmínek váš nový kamarád vzešel, jací byli jeho předkové a jakou genetickou výbavu si do života s vámi nese.
S tím se ale pojí druhý problém. Vysvětleme si jej na příkladů psů, situace ale obdobně platí například i u koček. Uchovnit psa, pečovat o něj a provést všechny požadované testy znamená nemalé vydání. Finanční i časové. A to se nevyhnutelně promítne do ceny štěňátka.
Závěr? Řada lidí si v tomto bodě řekne, že „papírový“ pes je zkrátka drahý. Proto kývne na výhodně vypadající nabídku v inzerátu. Pes ale pochází z množírny. A ta drží zvířata v nevyhovujících podmínkách, jediným cílem je totiž prodej se ziskem, nikoli zajištění adekvátní péče.
Jak poznat psa z množírny?
Vždy chtějte vidět rodiče svého psa i to, z jakého prostředí štěně pochází. Rozhodně se vyhněte pochybnému předávání si zvířete na parkovišti, u benzínové pumpy atd. Psa z množírny bychom neměli kupovat. A to ani tehdy, když víte, že o množírnu jde a zvířete je vám opravdu líto. Množitelům nezáleží na tom, jestli vás vyloženě napálí nízkou cenou nebo zahrají na city.
Co na množírny říká zákon? Z pohledu legislativy se jedná o jednání, které je klasifikovatelné jako týrání zvířat. O tom, že by se ovšem měly postihy zpřísnit, se hovoří už delší dobu. Samotný pojem množírna zákon nyní nezná, ale do budoucna se může situace změnit.
Pakliže by se tento termín podařilo v trestním zákoně zakotvit, za chov zvířat v nevyhovujících podmínkách by mohl hrozit trest odnětí svobody na až 4 roky. Možnou variantou trestu je i zákaz chovu zvířat. Sazby za týrání zvířat by se měly zvyšovat také. Za usmrcení nebo způsobení trvalých následků by to mělo být až 8 let.