Nosorožci na pokraji vyhynutí
Vědcům v Keni se podařilo získat vajíčka z posledních dvou žijících samic nosorožce tuponosého severního. Byla to součást zoufalého pokusu o záchranu tohoto ohroženého druhu. Na světě už nežije ani jeden samec a poslední dvě samice jsou neplodné. Přesto všechno se vědci nechtějí vzdát.
Fatu a Najin
Poslední dva exempláře tohoto druhu jsou samice Fatu a Najin. Poslední samec Sudan zemřel v roce 2018. Tyto dvě samice jsou sice neplodné, ale vědcům se podařilo získat jejich vajíčka, které chtějí následně oplodnit zmrazenými spermiemi. Jedná se o velmi významný krok k záchraně ohroženého druhu, ale ani oplodnění vajíček ještě neznamená výhru.
Pomoc české ZOO
V roce 2009 dostala Rezervace Ol Peteja Conservancy dva samce a dvě samice z české ZOO. Jeden samec zemřel v roce 2014 a vzpomínaný Sudan o čtyři roky později. Spermie obou těchto samců se podařilo zmrazit a teď budou použity k oplodnění vajíček. Vajíčka již jsou na cestě do zdravotní laboratoře v Itálii, kde se je pokusí oplodnit. Od Samice Fatu se podařilo odebrat osm vajíček, zatímco od Najin pouze dvě.
Pomoci musí příbuzní
K tomu, aby se podařilo odvrátit zánik nosorožců tuponosých severních jim ale musí pomoci jejich příbuzní. Vzhledem k tomu, že Fatu i Najin jsou už příliš staré na to, aby zvládly těhotenství, spoléhají se vědci na náhradní matku. Tou by se měla stát samice nosorožce tuponosého jižního. Pak už nezbývá než doufat, že donosí zdravé mládě nosorožce severního. Umělé oplodnění se však zatím nepodařilo a tak je osud těchto majestátních zvířat stále nejistý.