Nový zákon pro pejskaře, povinné čipování
Zákony se neustále mění a neplatí to jenom pro nás, ale také naše zvířata. Pochopitelně si sami bez vás nic nedokážou vyřídit, a tak je potřeba se do hry zapojit, jinak sankce budou hrozit vám. Řeč je teď o povinném čipování pejska, protože čas máte už jen do konce roku. Pokud tak neučiníte, pokuty vás rozhodně neminou. Co je potřeba splnit a jaké jsou bližší podmínky? Povinné čipování aneb veterinární zákon.
Povinné čipování 2020
Pes bude muset být nově vybaven čipem, a to konkrétně od ledna roku 2020. Jestliže si vypočítáte zbývající měsíce, zjistíte, že moc času vám nezbývá a určitě znáte své spoluobčany. Češi celkově nechávají důležité věci na poslední chvíli, a právě proto vám doporučujeme, nechat se objednat co nejrychleji. O novele rozhodl veterinární zákon a nařízení EU. V momentě, kdy tuto podmínku nesplníte, hrozí vám pokuta do výše 20 tisíc korun. Máte-li obavy z toho, jak složité je nechat očipovat psa, nemusíte. Rozhodně vás to vyjde na daleko nižší částku, než vám hrozí v případě pokuty.
Povinné čipování platí pro každého majitele pejska, který doposud nebyl tímto způsobem označen. Kromě finanční sankce nebude psům bez čipu uznáno očkování proti vzteklině, a to i přes to, že na ní váš pejsek mohl v minulosti být. Pokud vám tedy můžeme poradit, v žádném případě byste situaci neměli podceňovat a nenechávat ji na poslední chvíli. Pokud byste totiž tento proces nechali na prosinec, může se vám stát, že to nestihnete. Zvlášť posledních pár dnů, kdy budou tyto úřady zavřené, vzhledem k tomu, že budou svátky a nový rok. Jestliže máte možnost, vyřiďte si to co nejrychleji.
Jak je to se štěňaty?
Ještě před tím, než se dostaneme k samotnému čipování, je dobré si vyjasnit, jak jsou na tom štěňata. Ty musí být očipovaná do prvního půlroku svého života. Jde také o období prvního očkování, které musí majitel podstoupit. U dospělých pejsků se to netýká těch, kteří byli označení čitelným tetováním před rokem 2011, a to konkrétně v červenci. Celou věc bude mít pod sebou Státní veterinární správa, která může provádět namátkové kontroly. Nemusíte se ovšem bát toho, že by zazvonili právě u vás. Funguje to na podobné bázi, jako jiné úřady. Jinými slovy udáváním.
Teď jste se možná zarazili nad slovem udávání. Opět se nemusíte příliš obávat. Většina majitelů psů má strach ze svých sousedů, zvlášť tehdy, kdy s nimi nevychází podle svých představ. Pokud vás někdo udá, protože váš pes vydává v noci zvuky a jako důvod sdělí, že není očipován, aby s tím policie něco dělala, bude mu to svým způsobem na nic. Státní veterinární správa ani policie vás nemůže bez povolení k domovní prohlídce navštívit. Skutečně se zpravidla jedná o problémové případy, u kterých je na první pohled jasné, že se majitelé k pejskům nechovají tak, jak by měli a zákony se snaží obcházet kudykoli.
Co je to vůbec ten čip?
Teď už víte, že existuje povinné čipování, ale o co se vlastně jedná? Jde skutečně o čip a jestliže ano, jak je velký? Pokud to jako majitel pejska chcete vědět, pak jde o skutečný čip, který je ovšem celým názvem mikročip a velikostně se podobá například zrnku rýže. Musíte se připravit na to, že budete muset sáhnout do peněženky, protože jak jistě sami moc dobře víte, nic není zadarmo a stejně je to i s vašimi mazlíčky. Cena čipu se liší podle toho, v jakém žijete městě a u koho samotný mikročip vyřizujete. Cenově je však nutné počítat s částkou od 200 do 500 Kč, což je zanedbatelná částka.
Další otázkou je, zda chcete nechat psa zapsat do databáze. Ta už povinná na rozdíl od čipování není. Ve zkratce jde o tzv. seznam, pomocí kterého vašeho pejska najdou nejenom v České republice nebo Evropské Unii, ale také po celém světě. Registrace do databáze se tak hodí těm, kteří rádi se svými pejsky cestují. Musíme vám však připomenout, že i tady se v případě zájmu neobejdete bez finanční hotovosti. Cena se rovněž pohybuje od 200 do 500 Kč. V neposlední řadě se vraťme k čipování, kde musíte připočíst i práci veterináře, většinou sazbou od 400 do 1000 Kč.
Závěrem pár slov
Ačkoli není registrace do databáze povinná, rozhodně vám ji doporučujeme podstoupit. Cenově se jedná o pár stovek korun, což není tak převratná částka a budete moci cestovat bez stresu po celém světě. Registrace slouží převážně proto, kdyby se váš pejsek ztratil nebo jej někdo v zahraničí ukradl. Povinné čipování by tedy mělo zahrnovat i registraci do databáze, abyste měli vše tak, jak má být a mohli si v klidu užívat svého pejska.