Paraziti u psů a koček
I když se nám to zrovna nelíbí, tak paraziti jsou běžnou součástí života našich domácích mazlíčků a je jen na chovateli, jak zodpovědně bude tento problém řešit. Ať už se jedná o vnitřní nebo vnější parazity, dokáží se velmi rychle množit a způsobit tím zvířátku, ale také lidem vážné zdravotní problémy. I když vaši psi a kočky žijí v čistém prostředí, mohou se kdykoliv stát cílem pro parazity a proto je vhodné umět tyto parazity rozpoznat a vědět také, jak se jich následně zbavit.
Oslabují zvíře
Vnitřní paraziti psů a koček jsou živočichové neboli jednobuněčné organismy, které pronikají do těla zvířat, kde se zabydlí, přiživují a stále se množí. Někteří paraziti mohou mít mikroskopické rozměry, zatímco jiní mohou dorůstat do několika metrů ( tasemnice ). Paraziti zvíře oslabují a často jsou i přenašeči různých onemocnění. Nejvíce ohroženými bývají malá štěňátka a koťátka, která ještě nemají vyvinutý imunitní systém. Proti většině parazitů se dá účině chránit dodržováním hygieny, pravidelným odčervováním a také pravidelnou kontrolou vašich mazlíčků u veterináře a to obzvláště při pozorování jakýchkoliv nezvyklých příznaků a potíží.
Nejběžnější paraziti psů a koček
Mezi ty nejběžnější vnitřní parazity patří škrkavka, která způsobuje toxokarózu, přenosnou také na člověka. Tento červ se vyskytuje v trávícím traktu svého hostitele a je viditelný pouhým okem ve stolici psa nebo kočky. Měří 9 – 18 cm a jeho přítomnost se může projevit oteklým břichem a neklidným chováním zvířete. Dalším známým parazitem je měchovec psí, který se častěji vyskytuje u psů než u koček. Způsobuje průjem, kašel a při velkém přemnožení také smrt zvířete. Měchovec měří asi 1,5 cm a nachází se v tenkém střevu. Do těla zvířete se dostává nejčastěji tlapkami.
Velmi nepříjemným parazitem je tasemnice, která je velmi dobře léčitelná, ale o to hůř se diagnostikuje. Do těla zvířete i člověka se dostává konzumací tepelně neupraveného masa, které obsahuje vajíčka tasemnice. Nákazu mohou ovšem přenášet i blechy. Tělo tasemnice tvoří hlava a z ní několik stovek dalších dílků těla, které jsou plné vajíček. Tyto dílky tasemnice postupně uvolňuje do stolice zvířete a ty se tak dostávají do prostředí, odkud opět infikují další zvířata.
Vnější paraziti
Asi všichni majitelé psů a koček se dříve nebo později setkají u svých mazlíčků s klíštětem. Tento nepříjemný parazit se vyskytuje v trávě, v listí a nakonec všude v přírodě, kde číhá na svého hostitele, na kterého se přisaje a živí se jeho krví. Samotné klíště nebezpečné není, ale nemoci, které může přenášet nebezpečné jsou. Jedná se o boreliózu, klíš’tovou encefalitídu, anaplazmózu a mnoho dalších onemocnění. Dalším často se vyskytujícím parazitem jsou blechy. Jedná se o malý, okřídlený hmyz, který rovněž parazituje na pokožce zvířete nebo člověka a živí se jeho krví. Pokud jste doma našli tohoto parazita, je potřeba okamžitě konat, než se ve vaší domácnosti přemnoží. Proti blechám i proti klíšťatům můžete vaše zvíře chránit různámi obojky, spreji nebo pravděpodobně nejúčinějšími spot – on přípravky a vakcínami, které mají dlouhodobé účinky.