Přes 150 slonů zahynulo v Botswaně. Nikdo netuší, co je zabíjí!
Jde pravděpodobně o neznámou chorobu. Za několik posledních měsíců zemřelo v africkém státě Botswana nejméně 154 slonů. Nalezená zvířata byla netknutá, takže se nepředpokládá, že by zemřeli rukou pytláků, kteří slony loví kvůli klům nebo masu. Nenašel se ani žádný důkaz, že by šlo o otravu.
Jsou nemocní a na pokraji smrti
Vyloučené byli i konflikty s obyvateli, kteří často proti slonům bojují, protože jim ničí úrodu. Vyloučená byla také otrava antraxem, který se běžně vyskytuje v půdě a infikuje divoká zvířata. „Stále čelíme slonům, kteří umírají v úzkém pásu řeky Okavango. Jsou tam také sloni, kteří jsou nemocní nebo na pokraji smrti “ uvedl správce oblasti Dikamatso Ntshebe.
Oddělení pro ochranu divokých zvířat začalo z uhynulých slonů odstraňovat kly, aby zabránili pytlákům přibližovat se k jejich tělům. Místní obyvatelé varovali, aby nekonzumovali maso z uhynulých slonů. To naznačuje, že úřady stále zkoumají možnost, že sloni uhynuly v důsledku nemoci nebo otravy.
Vzorky tkáně z uhynulých zvířat byly poslány na podrobný rozbor do Jihoafrické republiky. Výsledky však mohou trvat déle kvůli koronavirové pandemii.
Až třetina afrických slonů žije v Botswaně
Botswana má nejvyšší počet slonů v Africe, více než 130 tisíc kusů, což je přibližně třetina celkové africké populace. Botswana je využívá jako významný zdroj příjmu, zejména kvůli cestovnímu ruchu. Slon je také symbolem jejich národní hrdosti.
Zvyšující se počet slonů v Boswaně má však i negativní stránku. Častěji přichází do kontaktu s lidmi, což způsobuje škody na zemědělských plodinách, ale došlo i k několika napadení a úmrtí lidí.
V zemi dochází i k nárůstu pytláctví. Letecké průzkumy ukázaly, že v průběhu 5 let se zvýšilo o téměř 600%, většina slonů je zabita kvůli jejich klům.