Proč si pes olizuje nebo okusuje tlapky?
Každý zkušený chovatel ví, že když si pes olizuje nebo okusuje tlapku, pokouší se tím dát něco najevo. Tento stav nepodceňujte, pokud se nejedná pouze o chvilkovou záležitost. Je dobré navštívit veterináře, aby vyloučil alergickou reakci. Časté olizování tlapek totiž může znamenat, že prvotní příčina, kvůli které s tím pes začal už zmizela a zůstal jen zlozvyk, automatické zacyklené chování a to je spouštěčem akrální dermatitidy.
Automatické cyklické chování
Chování, které se nazývá cyklické, je takové, kdy se jev opakuje. Takové chování můžete vidět v zoologických zahradách, kdy například velké šelmy neustále chodí po jedné konkrétní trase a nevnímají ani lidi kolem. Tělo si neuvědomuje žádnou živočišnou potřebu, má jen nutkání opakovat stále stejný pohyb. U psů je takové chování spojené s naháněním svého ocasu, ne však ojediněle, ale často. A rovněž olizování a okusování tlapek je cyklickým chováním. Časté je to u psů, kterým se majitel nevěnuje. Může se objevit po narození dítěte v rodině nebo pokud je pes nucen být dlouho sám. Nejčastější příčinou je tedy nuda a úzkost psa.
Jaké jsou možné zdravotní příčiny?
Zdravotní příčiny, které je dobré vyloučit, mohou být zranění nebo v zimě sůl z nasolených chodníků. Taková sůl se dostane do tlapek a pokud po každé procházce psovi neopláchnete tlapky, může být zrovna toto důvod, proč si okusuje nebo olizuje tlapky. Sůl, která se mu dostane nejen do chlupů, ale také mezi prsty může psovi způsobovat svědění, kožní infekce a podobně. Takové problémy může psovi způsobit rovněž kosmetika, kterou používáte. Používání různých olejíčků a šampónů jako prevenci před olizováním se příliš nedoporučuje, protože může jít o spouštěč konkrétní reakce.
Akrální dermatitida
Jedná se o kožní onemocnění, které je jakousi řetězovou reakcí. Jeden jev podmiňuje druhý a navzájem se zhoršují. Pes si začne olizovat konkrétní místo, například po kousnutí klíštěte, komára nebo jiného hmyzu a toto místo si olizuje ve snaze zvlhčit ho. Ovšem po pominutí příznaků po kousnutí, štípnutí nebo nějaké otevřené rány by měla nastat fáze hojení. Pokud si ale pes tuto ránu stále olizuje, možnost hojení se snižuje. Neustálým zvlhčováním a zanášením bakterií se může rána zapálit a tak vzniká akrální dermatitida, kterou si pes způsobí častým olizováním. Způsob, jak tomu zabránit je obvázat dané místo obvazem nebo bandáží a pravidelně vašeho psa kontrolovat, pokud je delší dobu bez dohledu.