Proč světlušky svítí? Poznejte jejich tajemství
Jistě jste už někdy zahlédli světlušky, a to především pokud žijete mimo velká města. Světlušky se večer nedají přehlédnout. Mají totiž tu schopnost, že světélkují. My si dnes rozhodně jejich tajemství prozradíme. Povíme si také něco víc o těchto zajímavých broucích.
Svatojanský brouček neboli světluška
Tyto zajímavé brouky můžeme vidět převážně v létě. Světélkují totiž hlavně od června do srpna., mnohdy je lze zahlédnout ještě v září. Ptáte se proč zrovna v tomto období? Je to z toho důvodu, že léto je pro ně nejlepším obdobím k rozmnožování.
Proč dochází k světélkování?
Tato malá stvoření nesvítí celá. Svítí jim pouze jejich zadečky. Nyní přecházíme k jádru celé věci. Světélkují proto, aby k sobě přilákali vhodného partnera či partnerku. Samice nemohou lítat, a proto světélkují na zemi, kde čekají na to, až přiletí vhodný samec, který je oplodní. Samička následně naklade vajíčka a o několik dní později společně se samcem umírá.
Svítit dokážou také larvy, a to kvůli obraně. Dávají tím najevo to, že nejsou dobré k snědku.
Jak je možné, že mohou v tmě prostě zmizet?
Pokud se světlušky cítí v ohrožení, dokážou během vteřiny své světélko zhasnout. Zmizí tak ve tmě a vy je jen tak nechytíte a už ani neuvidíte.
Výskyt svatojanských broučků
Světlušky se vyskytují převážně v lesích. Dále pak je nalezneme i na okrajích lesů, loukách a mnohdy i někde na poli. Pokud bydlíte ve městě a rádi byste je zahlédli, zkuste vyhledat nějaký park. I zde by se totiž mohli nacházet.
Jak světlo vzniká?
Svatojanští brouci nejsou jediným tvorem, který umí světélkovat. Existuje mnoho dalších, jako jsou medúzy, plži či některé bakterie. Jak je však možné, že mohou světlo vydávat? Jedná se o takzvanou bioluminiscenci. K té dochází díky chemickým reakcím v jejich organismu. Tito tvorové nevydávají žádné teplo, a proto jsou schopni do světla vložit skoro všechnu svoji energii.
.