Psí epilepsie aneb jak pomoci
Různá onemocnění se nevyhýbají ani vašim domácím mazlíčkům, ačkoli se maximálně snažíte dodržovat jisté preventivní opatření. Pokud má váš pejsek epilepsii, je potřeba mu umět pomoct, jinak ho to může vážně ohrozit na životě. Nemusíte se bát toho, že byste to nezvládli, jen je nutné vědět, jak.
Pejsek si před událostí o pomoc neřekne
U domácích mazlíčků je problém v tom, že si o pomoc nedokážou sami říct. Ano, některé nemoci můžete poznat podle jistých příznaků, mezi které například patří nechutenství nebo štěkot, co se týče epilepsie, tady to budete mít daleko horší. Na durhou stranu i proti tomuto onemocnění nebo příhodě se lze alespoň z části bránit pomocí prevence, kterou bude zapotřebí aplikovat. Při ignoraci by tak mohlo k epileptickým záchvatům docházet častěji, což jistě nechcete. Jestliže jste se s epilepsií ještě nestřetli, jako první bod, který musíte podstoupit je, zůstat v klidu a nepanikařit.
Na začátek byste měli vědět, že pejsci nejčastěji trpí epileptickými záchvaty. Dále se to také odvíjí od toho, jakou rasu jste si pořídili. Některé z nich jsou náchylnější, jiné zase daleko odolnější. Neznamená to ovšem, že se tím máte řídit. I u pejsků, kteří mají nižší riziko výskytu epilepsie může toto onemocnění propuknout v daleko vyšším měřítku než u ostatních. Nelze to bohužel na první pohled poznat, takže se s tím poprvé potkáte až ve chvíli, kdy se nemoc u vašeho pejska rozjede. Vy byste ovšem první pomoc měli ovládat za každou cenu.
Epilepsie se nedá vyléčit aneb jak pomoci?
Dalším důležitým bodem je fakt, že se epilepsie u pejsků nedá vyléčit, takže s tím budete bohužel bojovat po celý jeho život. Je důležité mu ale dopřávat stejnou lásku, jako majitelé dopřávají zdravým pejskům. Musí vědět, že ho máte rádi i přes to, jaké má zdravotní potíže. I tento bod se dá považovat za jakousi prevenci. Epilepsie se projevuje několika způsoby, od změny chování, kňučení až po svalové záškuby, kdy už je pejsek ve třetí fázi. V neposlední fázi je pejsek malátný, slabý, unavený a dezorientovaný. Stav u poslední fáze trvá i několik dní.
Při epilepsii podejte zavčasu pejskovi lék, který má předepsaný od veterináře, kterého navštěvujete s těmito problémy. Dále se snažte k němu mluvit a hladit ho, jakákoli stresová situace, panika nebo křik mu v žádném případě nepomohou. Zároveň se pokuste odstranit z okolí vše, co by pejskovi mohlo ublížit. Na závěr pod pejska dejte vyvýšený polštář, aby měl hlavu výše než samotné tělo. Tento bod je jeden z těch nejpodstatnějších, které byste měli udělat.
Prevence je nezbytně důležitá
Starejte se o dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů. Zejména se soustřeďte na vitamín D, dále se snažte vycítit situaci, kdy váš pejsek bude mít epileptický záchvat podle jednotlivých fázi a ihned mu dejte lék, který máte proti těmto příhodám od svého veterináře. Posledním bodem je domácí klid a pohoda, protože psychický stav odpovídá i za to, jak se pejsek cítí.