Rychlá pomoc při bodnutí včelou nebo vosou
Včelí i vosí bodnutí nebývá nic příjemného. Rozhodně se to netýká jen vás. Včela nebo vosa může zaútočit na vašeho pejska nebo kočičku. V takovém případě musíte rychle jednat. Každá vteřina zde hraje obrovskou roli. Jestliže nejste doposud seznámení s tím, co máte v danou chvíli dělat, je nejvyšší čas se dozvědět alespoň základní informace o první pomoci, kterou svému pejskovi nebo kočičce poskytnete. Musíte myslet na to, že jste v onen okamžik jedinou osobou, která domácímu mazlíčku je schopná pomoct.
Co dělat při včelím nebo vosím bodnutí, jde-li o kočičku nebo pejska?
Prvně je důležité zjistit, o jaké místo se jedná. Jak pejsci, tak i kočičky mývají ohrožená místa, která jsou daleko citlivější na jakékoliv bodnutí. Soustřeďte se tedy na první krok pomoci. Tím je zjištění místa. Pokud se bude jednat o břicho, záda nebo tlapku, můžete zůstat relativně v klidovém režimu. Jde o velmi silná místa. Neznamená to ovšem, že si po zjištění místa budete dělat svou práci. I v tomto případě je nutné poskytnout první pomoc. Žihadlo se snažte vytáhnout a následně poraněné místo chladit, a to například hadříkem nebo něčím, co naleznete v mrazáku.
Chlazení by mělo probíhat alespoň 20 až 30 minut. U bodnutí do výše uvedených míst nedochází většinou k žádné alergické reakci. Tyto části těla patří k těm silnějším. Dojde-li ale k bodnutí na citlivá místa, situace je vážnější. Často dochází k problémům dýchacích cest, jež jsou způsobené alergickou reakci. K rizikovějším částem patří jazyk, čumák nebo hlava. Co tedy dělat v tomto případě? Je potřeba vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc. Pochopitelně musíte kontaktovat veterináře. Ten je vám schopný při bodnutí vašeho mazlíčka pomoct. Zvířeti pomohou injekce proti alergickému šoku.
Sledujte i silnější místa!
Neznamená to ale, že při bodnutí do silnějších míst zvíře nebudete sledovat. Rozhodně nesmíte nechat pejska nebo kočičku po takovém úrazu bez dozoru. I zde totiž časem může dojít k alergické reakce. Opět je zapotřebí vyhledat veterinářskou pomoc a poskytnout mazlíčkovi speciální injekci. Po příjezdu domu by zvíře mělo být v klidovém stavu. Nenechávejte pejska nebo kočičku běhat nebo jiným způsobem zatěžovat.