Slovensko stanovilo kótu na odstřel vlka
Odstřel vlka se stal letos velkým tématem, které zaujalo celé Slovensko. Sepisovaly se petice, hodně se o tomto tématu psalo a lidé žádali nulovou kótu. Odborná komise však rozhodla jinak. I přes petici a protesty ekologických aktivistů schválila odstřel 50 vlků. Mezi lidmi toto rozhodnutí vyvolalo velký nesouhlas a dokonce i ministr životního prostředí netajil svoje zklamání.
Nesouhlas ministra
Samotný ministr životního prostředí Ján Budaj je z rozhodnutí agroresortu lovit vlka i v další myslivecké sezóně zklamaný a považuje za chybu, úmyslně oslabovat populaci vlka dravého na Slovensku. On ani ministerstvo se neztotožňuje s tímto rozhodnutím a nepovažuje za důležitý argument, že vlk způsobuje velké škody na hospodářských zvířatech nebo na lesní zvěři. Ministr se vyjádřil, že bude prosazovat, aby se vlkovi dravému podle zákona zabezpečila taková ochrana, která náleží všem chráněným zvířatům.
Škody působí nejen vlci
V roce 2019 způsobila vysoká zvěř a divočáci polnohospodářské škody ve výši 17 miliónů eur a to i přes opatření myslivců. Ve stanovisku ministerstva se píše, že vlk sice svým lovem působí škody státu i vlastníkům hospodářských zvířat, ale pomáhá předcházet větším škodám, vzniklým při ničení polnohospodářských plodin a také rozšířením divočáků. Za posledních 20 let bylo díky legálním povolením zastřeleno 1800 vlků, což má podle odborníků negativní vliv na složení a chování celé populace.
Aktivisté projevují svůj nesouhlas
K celé problematice se na sociálních sítích nesouhlasně vyjadřuje většina ekologicky smýšlejících politiků, poslanců i aktivistů. Všichni jednoznačně tvrdí, že jakákoliv jiná kóta než je 0, je nesprávná. Odborníci na šelmy na Slovensku si myslí, že by se mělo více aplikovat preventivní opatření ve formě hlídacích psů nebo elektrických ohradníků, což se zatím systematicky neděje.