Stop týrání zvířat! Jak zasáhnout?
Domácí mazlíčky by si lidé měli pořizovat pouze tehdy, jsou-li si stoprocentně jistí, že se o dané zvíře chtějí starat. Pokud bude vaše péče pouze krátkodobá, nemá cenu si jej kupovat. Zvíře potřebuje vaši péči, pozornost a lásku. To platí převážně u psů a koček. Jestliže vás bude bavit prvních pár dnů a následně ho nebudete skoro ani venčit, měli byste se tohoto plánu vzdát. Přenechejte domácí zvířata těm, kteří to myslí naprosto vážně, jinak ho budete týrat. V případě, že si váš soused pořídil domácího mazlíčka a z jeho bytu se ozývají velmi zvláštní zvuky připomínající týrání konkrétního zvířete, měli byste znát základní povinnosti.
Zasáhněte proti týrání zvířat
Týrá váš soused zvíře a vy to necháváte být, protože nejde o dítě či dospělou ženu? Děláte chybu, zvíře je rovněž živým tvorem, na které existují nejrůznější paragrafy. Týrání zvířete se počítá jako trestný čin, kterému byste měli dávat určitou váhu.
Zákony mluví jasně
Zákony mluví jasně. Majitelé zvířat se nesmějí některých jednáních vůči svého zvířete vůbec dopouštět. Pokud by se tak stalo, považuje se to za porušení zákona č. 246/1992 Sb., přičemž by mohla hrozit pokuta nebo odebrání domácího mazlíčka. Pojďme se společně podívat na to, jaké chování je už přes čáru a kterých se v žádném případě nesmíte dopouštět.
Co si nesmíte ke zvířeti dovolit?
V první řadě nesmíte nechat zvíře hladovět či mu dokonce nedávat žádnou tekutinu. Dále musíte zvířeti umožnit vynikající podmínky, ve kterých se bude cítit v maximálním bezpečí. Podmínky tedy jednoduše řečeno nesmějí být nevhodné pro chov domácích zvířat. V zákoně stojí, že se nesmíte za žádných okolností dopouštět jakéhokoliv týrání a používání hrubé síly. To platí i o usmrcení vaší vinou. V neposlední řadě se zvířete nesmíte zbavit způsobem, že ho vyženete ven a následně z místa ujedete.
Jak zasáhnout proti týrání zvířat?
V České republice je možnost kontaktovat v případě podezření z týrání zvířete veterinární správu. Ta vaši žádost velmi důkladně prošetří a bude vámi nahlášeného majitele kontaktovat a hlídat, zda zvíře dostává vše, na co má nárok. Pokud nevíte, jak veterinární správu kontaktovat, obrátit se lze i na obecní úřad s rozšířenou působností. Na příslušném místě zahájíte přestupkové řízení vůči člověku, na kterého máte podezření, že své zvíře nebo zvířata týrá. Nemusíte se bát, že toto jednání bude zameteno pod koberec.