Tipy pro začínající chovatele hadů
Ještě v nedávné minulosti budili hadi mezi lidmi takřka panickou hrůzu a domů by je chtěl jako domácí mazlíčky jen málokdo. Situace se však změnila a dnes počet chovatelů hadů neustále roste. Pro vzájemné spokojené soužití je ovšem nezbytné dodržovat některá pravidla.
Jedovaté druhy začátečníkům do terária nepatří!
Nejdůležitějším pravidlem je bezpochyby výběr správného druhu! Začínající chovatel by měl zapomenout na jedovaté hady a svoji pozornost by měl zaměřit na různé druhy škrtičů, a to z důvodu větší bezpečnosti jejich chovu. Herpetologové pro začátek doporučují hlavně korálovky nebo užovku červenou. Zvážit je možné i chov krajty královské či hroznýše královského, je ale nutné pamatovat na to, že v dospělosti budou mít značné nároky na velikost terária.
Hadi potřebují ke svému životu stálý zdroj tepla
Značnou pozornost musí chovatel hadů věnovat i zdroji tepla. Hadi si ho totiž sami vyrobit neumí. V prostoru terária musí panovat stabilní teplota kolem 30 °C, kterou dokáže obstarat dostatečně silná žárovka, o niž se had nesmí popálit, ale může se v její blízkosti vyhřívat. Zdroj tepla se na noc vypíná a lokální teplota se sníží na tu pokojovou.
Mrtvá nebo živá strava?
Hadi žádají ke svému životu pravidelné krmení. Je na chovateli, jestli bude preferovat živou nebo mrtvou stravu! Zmiňované korálovce stačí ke spokojenosti jedna myš za deset dní. V rohu terária by rovněž měla být umístěna miska s vodou, kde se bude moci had dostatečným způsobem osvěžit.
S hadem se příliš nepomazlíte!
Pokud sháníte zvířátko, s nímž se chcete mazlit, měli byste koupi hada důkladně zvážit. Ten se vás sice v průběhu času naučí tolerovat, rozhodně ale zapomeňte na nějaké velké mazlení nebo intenzivní mačkání! Had by měl ze svého chovatele při lezení po něm především cítit jistotu.