V Zimbabwe umírají sloni
Příčinou úhynu afrických slonů, které začalo v srpnu tohoto roku, může být virové onemocnění. Nejen Zimbabwe, ale i sousední Botswana zaznamenala zvýšenou úmrtnost těchto zvířat. Zahynulo až 300 slonů a podle vědců může být příčinou onemocnění zvané hemoragická septikémie. Zimbabwe zaznamenala za měsíc více jak 30 úmrtí chráněných slonů.
Na vině mohou být klimatické změny
Přesto, že se tato krajina domnívá, že jde o hemoragickou septikémii, dělají se pro jistotu další testy. Populace slonů v Botswaně i v částech Zimbabwe je sice na historicky vysoké úrovni, ale v jiných částech kontinentu je na tom jejich populace hůře a to hlavně v zalesněných oblastech. Kupodivu vyšší populace představuje větší riziko infekčních chorob. Na populaci slonů může mít vliv také klimatická změna, protože se snižují zásoby vody a stoupají teploty.
Názory vědců a vlády
Podle vědců právě stoupající teploty zvyšují pravděpodobnost propuknutí patogenů, tedy mikroorganismů, které způsobují onemocnění jiných organismů. Přibližně 70 % mrtvých slonů bylo nalezeno v blízkosti vodních napajedel a vědci stále neznají pravou příčinu této katastrofy. Vláda přišla se zprávou, že víc jak 350 slonů zabila silnice, produkující toxiny, které se nachází v napajedlích. Ochranáři jsou skeptičtí a žádají od vlády zveřejnění úplných výsledků vyšetřování, aby vyloučili lidské zavinění.
Zavinili umírání slonů lidé?
Ochránci vyjádření vlády nevěří a ptají se, proč umírání zasáhlo pouze slony, pokud by bylo vyjádření vlády pravdivé? Sloni chodí hledat úrodu na pole farmářů a pokud dali farmáři na pole jed, dostal se do slonů všech věkových skupin, kteří se pak vrátili zpět k napajedlům. To je pro ochranáře pravděpodobnější než smrt způsobená sinicemi. Na základě výsledků vyšetřování vyloučila botswanská vláda lidské přičinění a dodala, že všichni mrtví sloni měli neporušené kly, čímž vyloučila pytláctví.