Víte, jak to bylo s dinosaury?
Na Zemi se dinosauři objevili poprvé před 235 miliony lety. Jejich život na planetě přetrvával 170 milionů let, ale pak poměrně rychle vyhynuli. Vědci dlouho a pečlivě zkoumali, z jakého důvodu se tak stalo, nakonec se shodli na verdiktu. K rychlému vyhubení dinosaurů přispěl s největší pravděpodobností asteroid, který zasáhl Zemi.
V místech jeho pádu na mexickém poloostrově Yucatan se nalézají pozůstatky kráteru, který odpovídá době vyhynutí těchto pratvorů. S největší pravděpodobností ale chicxulubský asteroid neodpovídá za jejich vymření sám o sobě. V těch dobách statisíce let sužovaly naši planetu další katastrofy, a to masívní sopečné erupce globálního rozsahu.
Americký geolog Blair Shoene uvádí, že „není sporu, že erupce souvisely s vyhynutím mnoha druhů, v souvislosti s erupcemi se totiž změnil celý ekosystém“.
Část dinosaurů patřila mezi největší zvířata, jaká kdy Zemi obývala. Jsou to předchůdci dnešních ptáků.
Dinosauři se dělili na masožravé i býložravé. Ti, kteří se živili rostlinami, měli obvykle na hlavně narostlé všelijaké rohy, aby se dokázali velkým masožravcům ubránit. Mezi býložravce patřil například Styracosaurus, ten měl roh na nose i několik dalších kolem hlavy.
Spinosaurus měl zase kožnatý hřbetní hřeben. Když bylo horko, dokázal do něj odvádět krev a tak si ochlazoval tělo. Bíložraví Stegosauři měli na hřbetě dvě řady kostěných desek. Ty opět sloužily jednak k obraně proti nepříteli a za druhé k regulaci tělesné teploty (nejmenší ze stegosaurů byl Kentrosaurus).
Největšími dinosaury byli bíložraví sauropodi, zejména Apatosaurus nebo Seismosaurus. Měli maličkou hlavu na dlouhém krku a obrovské tělo, takže jistě potřebovali velké množství potravy. Některé zdroje uvádí, že vážili až 100 tun.