Víte, proč klokani nosí svá mláďata v kapsičce?
Když se lidem narodí dítě, pořizují mu veškerou výbavičku, mezi kterou patří také i kočárek. Dalo by se říct, že zvířata to mají velmi podobně. Snaží se svým mláďatům dopřát jenom to nejlepší. Mnohdy se to projevuje všelijakým nošením. V tomto článku bude řeč o klokanech, kteří k nošení mláďat využívají svou tzv. kapsičku.
Jak to vlastně je?
Klokani se řadí do skupiny zvířat, která jsou příliš starostlivá. Mládě se sotva narodí a už putuje do kapsičky, o které jsme vám psali v předchozím odstavci. Je to zapříčiněno tím, že je poměrně malé na to, aby bylo nošeno jinou formou. Pokud jste alespoň jednou byli v zoo, což s největší pravděpodobností ano, mohli jste vidět několik druhů mláďat. Každé zvíře se o ně stará jinou formou. Některé je nosí na svých zádech, jiní zase v tlamičkách. Článek je ovšem o klokanech, kteří jsou v tomhle směru zcela jiní. Jejich kapsička má však několik důležitých úkolů. Jaké to jsou a proč jsou vlastně u své klokaní mámy několik měsíců?
Proč tomu tak je? Budete překvapení
Důvodů je opravdu mnoho. Jeden z nich je fakt, že klokaní mláďata jsou malinká, jak jste se mohli dočíst v předchozím odstavci. V kapsičkách jsou tedy proto, aby mláďata mohla vyrůst na ideální výšku a následně se osamostatnit. Jestliže dospělá samice není znovu v očekávání, může si mládě svůj pobyt prodloužit. Minimální doba se většinou pohybuje v rozmezí od 6 do 8 měsíců. Tak dlouho se totiž mláďata vyvíjí, aby zvládala poté péči sama.
Kapsička aneb ochránce před nebezpečím
Mláďata mohou často v kapsičkách zůstat déle. To dělají převážně z toho důvodu, že se u svého rodiče cítí v bezpečí. Kapsička je chrání před napadením predátorů. Nejsou dostatečně vyvinuta na to, aby se dokázala bránit, a to jakoukoliv formou. Ať už jde o skrýše nebo útěk.