Vzácné gibony zachránila přírodní katastrofa
Giboni se řadí mezi vývojově nejvyšší primáty, kteří žijí v malých rodinných skupinách v tropických pralesích. Rovněž patří v současné době mezi primáty, kterým hrozí vyhynutí. Kvůli neustálému odlesňování, lovení a ilegálnímu prodeji mohou z volné přírody brzy úplně vymizet. O jejich záchranu se snaží na čínském ostrově Chaj-nan.
Dobré zprávy z Kadoorie
Botanická zahrada a farma Kadoorie, která vede výzkumný ústav a záchraný program pro primáty a jiné ohrožené druhy, ohlásila světu, že populace kriticky ohrožených chaj-nanských gibonů se rozrostla. Celkový počet se na světě zvýšil o 30 jedinců. To znamená, že tento druh se zotavuje a my máme naději na jejich záchranu. Je překvapivé, že k tomuto nárustu dopomohla přírodní katastrofa.
Co se stalo?
Po velkém sesuvu půdy, který strhl velkou část lesa, byli pracovníci parku Kadoorie nuceni postavit primátům náhradní cestu. Nad 18ti metrovým kaňonem, který vznikl právě tímto sesuvem, natáhli lano, díky kterému se zvířata mohou přemísťovat mezi částmi lesa, které sesuv půdy nezasáhl. Po krátké době se na laně objevily první opice. Některé po něm ručkovaly, houpaly se a některé po něm přímo přeběhly. Kromě téměř vyhynulých gibonů bylo na laně vidět i ohrožené orangutany.
Dočasné řešení, které pomáhá
Podle vědců může právě toto lano představovat důležité spojení pro ohrožené druhy až do té doby, než se les opět po sesuvu vzpamatuje. Toto dočasné řešení údajně může pomoci zvýšit celkový počet jedinců, žijících v parku Kadoorie. V roce 2003, když se se záchranou gibonů v rezervaci začínalo, byly zde jen dvě skupiny chaj-nanských gibonů s 13ti jedinci. V letech 2011 – 2015 skupiny přibývaly a dnes je jich celkem pět. Jedná se o celosvětovou populaci.