Zajímavosti, které byste měli vědět o mravencích
Mravenci žijí v obrovských koloniích. Některé druhy staví svá mraveniště jako obrovské kopce, jiní budují pod povrchem země chodbičky a komory, aby byli chráněni před počasím a predátory. Jejich společenství se dělí na kasty.
Nejnižší, nejpočetnější a hlavně asi nejdůležitější skupinou jsou dělníci, ti sbírají potravu a musí se starat o larvy, kukly a vajíčka. Druzí v pořadí jsou o něco větší vojáci, z názvu je patrné, co mají na starosti. Chrání mraveniště proti vetřelcům. Těm všem vévodí mravenčí samička, jíž říkáme královna, ta zajišťuje kladení vajíček.
Určitě jste už slyšeli o symbióze mravenců s mšicemi. Mšice se živí rostlinnou šťávou a produkují sladkou látku, zvanou medovice. A zde přicházejí ke slovu takzvaní mravenčí chovatelé, nosí mšice do mraveniště, krmí je a pak si sami pochutnávají na medovici.
Mravenčí vojáci
Jsou větší a hlavně mají mnohem větší kusadla než dělníci a chovatelé. Proto jsou schopni uchránit kolonii před napadením. A když je to zapotřebí, dělníci jim přijdou na pomoc. Na nepřítele vystřikují mravenci ze zadečku kyselinu, někteří mají i žihadla. Mravenci jsou velmi nebojácní . Při obraně, anebo při obstarávání potravy, napadají mnohem větší živočichy, než jsou sami.