Zajímavosti ze světa kočkovitých šelem!
Zajímavosti všech zvířat jsou úctyhodné a jistě stojí za to je zmínit, ovšem my se v tomto článku zaměříme převážně na šelmy, které nám jistě mají co ukázat. Pokud jsou šelmy vaším koníčkem a obdivujete jejich schopnosti a celkový průběh života, bude vás toto téma bezesporu zajímat. Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku nádherných zvířat.
Zajímáme se o šelmy
U šelem je normální, že se o kořist starají samice, které musí nakrmit nejenom svého krále, ale i mláďata. Pro daleko větší množství masa tak musejí čelit neuvěřitelným výzvám, kdy si troufnou bez větších problémů i na zvíře, které je daleko větší a svým způsobem silnější. Pokud by samice šla útočit bez pomoci, nejspíš by boj nepřežila. Právě z těchto důvodů se schází do obřích smeček, aby tak docílili nemalé výhody, která jim může boj vyhrát. To ovšem neznamená, že vždy uspějí. Nikde není vyloučené, že se nemusejí stáhnout, protože cítí jisté potíže, a to i v momentě, kdy jich je více.
Po ulovení kořisti je běžné, že se jako první nají samec neboli vůdce smečky. Dále se potrava dostává k mláďatům a teprve poté se nají samice, jakožto lovkyně potravy. Nejde ale o pravidlo, vždy záleží na situaci a druhu šelmy. V některých případech může zaútočit i samec. U geparda je to v jednoduchosti normální projev lovu. Jakmile svou kořist chytí, trvá jim několik minut, než se pustí do potravy. Napřed se snaží vydýchat samotný lov.
Co jim trvá?
Možná se ptáte, proč potřebují gepardi po útoku chvilkovou pauzu. Jednou z příčin je fakt, že jejich rychlost přesahuje hranici 100 kilometrů za hodinu. Dokážete si takto vysokou rychlost představit u zvířete, které nemá žádný motor? Není se čemu divit, že následně potřebuje vydechnout.
Denní množství potravy krále zvířat, kterým je lev se zastavuje někde mezi 4 až 8 kilogramy masa. Jde o šelmu, která by vás v případě mazlíčka vyšla na relativně vysoké peníze. Toto množství masa by dokázalo nakrmit 20 až 25 lidí. On to zvládne sám, aniž by se u toho namáhal.