Zimování terarijních zvířat
Kdo je milovníkem plazů a obojživelníků, ten dobře ví, že tito tvorové, žijící v oblastech se střídáním ročních období a s výkyvy tepla a chladu, přirozeně zimují (hybernace). Je to stav, kdy kvůli nepříznivým podmínkám (zima, sníh, málo potravy) v úkrytu a bez potravy přečkávají toto nevlídné období a šetří energii.
Jakmile se začne ochlazovat, upadají do nehybnosti a jejich látková výměna se sníží na minimum. Zimní klid trvá různě dlouhou dobu – podle druhu zvířat – mohou to být týdny i měsíce. Na jaře se pak, s nadcházejícím teplem a slunečním svitem, probouzejí a začínají se pářit.
Kdo je chovatelem uvedených živočichů, musí sám rozhodnout, zda bude tyto své chovance zimovat či nikoliv. Obojživelníci a plazi žijící v zajetí totiž nepodléhají žádnému dramatickému střídání teplot a potravu mají také stále zajištěnou. Tak proč je tedy v domácích podmínkách zimovat?
Kvůli přirozenému cyklu, kterým procházejí jedinci jejich druhu ve své domovině? Ale to je přece zbytečné, u vás doma má živočich ideální podmínky k životu po celý rok. Jediným důvodem, proč terarijní zvířata uvádět do hibernace je ten, že po zimním spánku jsou ochotna k páření mnohem častěji než nezimovaní jedinci.