Živí se mravenečníci opravdu mravenci nebo je to celoživotní fáma?
Mravenečník je pro mnohé zajímavým zvířetem. Existuje několik druhů a ti největší mohou dosahovat až váhy 65 kg. Vždy záleží na tom, jak je mravenečník krmen a zda se jedná o samce nebo samičku. Délka nejdelšího druhu tohoto zvířete se pohybuje v rozmezí od 1,6 do 2,1 m. Pojďme se podívat na další zajímavosti mravenečníků.
Jaká je potrava mravenečníka?
Už z názvu můžete vidět, že jeho hlavní potravou jsou mravenci. Za jediný den dokáže zkonzumovat bez větších problémů až několik desítek tisíc mravenců. Z tohoto důvodu jej nemáte v České republice šanci uživit. I přes to, že zde žije velké množství mravenců a všelijakého hmyzu, je to téměř nemožné. Potravu je tedy dobré doplňovat i jinými surovinami. Na ty se podíváme v následujícím odstavci.
Ve volné přírodě a zvlášť v Americe, odkud mravenečníci pocházejí se bezpochyby sami o sebe postarají, a to bez cizí pomoci. Kvůli jednoho mraveniště, kde žije nespočetné množství mravenců nemají problém překonat relativně dlouhou trasu plnou překážek. Mezi překážky může patřit opravdu cokoliv, od lesů, přes kopce až po vodu. Té se totiž mravenečníci v žádném případě nebojí.
V zoologických zahradách vyžaduje jiný zdroj potravy
Jestliže je vidíte v zoologických zahradách, tak si můžete být stoprocentně jistí, že jsou dokrmovány jinými surovinami. Péče o mravenečníka by jinak byla velice obtížná a nereálná, vzhledem k tomu, že nemá problém sežrat bezmála 15 až 30 tisíc mravenců. Chtěli byste vědět, čím je dokrmován?
V zajetí se mravenečníci krmí ovocem, granulemi nebo sušenkami, které jsou pochopitelně určeny pro mravenečníky. Nevěřili byste, jak mravenečníkům chutná ovoce. Mravenci mohou být nahrazeny jiným hmyzem, který rozhodně mravenečník neodmítne.
Nejoblíbenější činnost? Budete koukat!
Neoblíbenější činnost mravenečníka je spánek. Je pochopitelné, že ve volné přírodě je tato činnost značně omezena, protože si musí sám shánět svou potravu. V zajetí je to však jiné, tam má na svou činnost ideální podmínky.