Znáte kraba kamčatského a víte, jak se dostal až do Evropy?
Krab kamčatský je zvíře obrovských rozměrů. Nejen, že roste velmi rychle, ale také se rozmnožuje ve velkém. Jedno malé pobřeží může osídlovat i několik milionů těchto krabů. Kde se však krabi kamčatští vzali v Evropě a kde jich je momentálně nejvíce? Pojďte se o těchto tvorech dozvědět více.
Jak vypadá krab kamčatský?
Jak jsme již zmínili, tito krabi jsou opravdu velcí. Dosahují váhy až 14 kg a velikosti jednoho a půl metru. Mají na těle krunýř, který průměrně měří půl metru. Jistě si říkáte, že byste takového kraba rozhodně potkat nechtěli. Žijí nejčastěji u pobřeží. Již podle jeho jména si můžete tipnout, odkud tento krab pochází. Jedná se o Kamčatku v Rusku. Krabi byli vysazeni uměle a z Tichého oceánu se dokázali rozšířit dál.
Jak se dostali do Evropy?
Ve 30. letech byli tito krabi vysazeni uměle Sověty. Proto se jim mnohdy říká Stalinovi krabi či ruští krabi. Vysazovali je z toho důvodu, protože se velmi rychle rozmnožují, což bylo výhodné pro obživu. Následně pak krabí maso začali vyvážet. Problém je však v tom, že tito krabi nemají přirozené nepřítele, proto dochází k jejich velmi rychlému rozšiřování. To má za následek přemnožení krabů, a to především u Norského pobřeží.
Jaké další následky má jejich přemnožení?
Tím, že se krabi drží u pobřeží, likvidují skoro vše, na co přijdou. Konzumují velké množství zdejších ryb a rostlin, čímž jednoznačně ničí daný úsek pobřeží. Jejich výskyt může velmi narušit ekosystém. Jediným rizikem pro kraby kamčatské jsou lidé a jejich lov. Maso krabů je v mnoha zemích jakousi delikatesou, proto se lov uskutečňuje poměrně často, ale i přesto nadále ohrožují pobřeží.
Délka života kraba kamčatského
Tento druh kraba se dožívá až 23 let. Rozmnožují se nejčastěji na jaře. Samice kraba kamčatského následně nosí vajíčka na nohách, které jsou uloženy na jejich břichu. Vajíčka nosí přibližně rok, postupně však procházejí mnoha vývojovými stádii.