
Znáte největšího hlodavce na světě?
Kapybara vodní
Tohle přerostlé morče návštěvníci zoologických zahrad doslova milují. Jeho domovinou jsou tropické oblasti Jižní Ameriky, kde žije vždy v blízkosti vody. Seznamte se s kapybarou vodní, jejíž název znamená v překladu z indiánského jazyka pán tenkého listí. Kapybara je největším hlodavcem na zemi, když v dospělosti dosahuje výšky v kohoutku okolo 55 centimetrů, hmotnosti 80 kg a délky těla 1,3 metru.
Kapybary jsou loveny pro maso i pro zábavu
Kapybary se živí hlavně rostlinnou stravou. Na jejich početním stavu se bohužel projevuje lov pro maso a kůže, honáci dobytka ve Venezuele je dokonce loví často pro pouhou zábavu, když tím zkouší rychlost a obratnost svých koní. V této jihoamerické zemi existuje i farmový chov pro maso, které je bohaté na proteiny a platí tu za postní pokrm.

Kapybary jsou ve vodě jako doma
Ve chvílích nebezpečí se kapybary snaží zachránit úprkem do vody, přičemž vydávají ječivý alarmující hlas. Kapybary jsou skvělými plavci. Dokážou se i potápět a není pro ně problém vydržet pod vodou i deset minut. Jedná se o skupinová zvířata, která žijí ve stádech o třiceti kusech, kdy jeden samec kolem sebe vytváří početný harém a s každou ze samic se páří. Kapybary v průběhu pastvy často doprovází drobný pták tyran dobytčí, jenž chytá hmyz, který kapybary vyplaší. Na oplátku jim potom z kožichů vybírá klíšťata a různé cizopasníky.
Indiáni chovají kapybary jako domácí mazlíčky
Kapybary se běžně dožívají věku 8-12 let. Chycená mláďata jsou velmi snadno ochočitelná, přičemž posléze jsou velmi přítulná. Bylo by jistě zajímavé inspirovat se u indiánů a pořídit si kapybaru i v českém prostředí jako domácího mazlíčka! Tato zvířata se jsou dokonce podobně jako pes schopná naučit celou řadu povelů.