Chová se vaše kočka agresivně a vy nevíte proč?
Kočka patří mezi tvory, u kterých nemůžete jejich chování předvídat. Konec konců jde o druh šelmy, která je zvyklá si kořist ulovit sama, a to i v těch nejobtížnějších podmínkách. Jestliže ji máte doma a pečujete o ni, bude vás nejspíš skutečně milovat. Jakmile se jí ale něco nebude líbit, může bez varování zaútočit. To už většinou poznáte. I malá drobnost ji může svým způsobem naštvat.
Neberte kočce oblíbené hračky
Známe několik případů, kdy kočka zaútočila ihned poté, co jí byly odebrány oblíbené hračky. Hračkou se v tomto případě dá nazvat vše, co vaše kočka miluje. Pokud se ráda schovává do tašek, které máte pohozené na chodbě a vy jí je seberete, může být agresivnější. Vše se ovšem odvíjí od toho, jak si ji vychováte a co jí dovolíte či nedovolíte. Kočka musí vidět, že z ní nemáte strach a pánem domu nebo bytu jste bezesporu vy. Budete-li jí pokaždé uhýbat, kočka to vycítí. Zjistí, že z ní máte strach a bude si čím dál více dovolovat. To přece nechcete, nemáme pravdu? Ukažte jí, kdo je pánem domu a jděte agresivnímu chování naproti.
Věděli jste, že i přes to, že vaše kočka bude tou nejhodnější, může zaútočit? Rozdíl je v tom, že zaútočí na lidi, kteří jí v minulosti nějakým způsobem ublížili. Divili byste se, jak dokonale mají vyvinutou paměť. Jestliže jste například druhým majitelem kočky, protože ten první ji trápil a týral, při osobním kontaktu s ním by na něho mohla zaútočit. Pamatuje si totiž, že u této osoby zkrátka nebyla spokojená. Na vás bude však hodná, jestliže ji nebudete krást hračky nebo ji nějakým jiným způsobem obtěžovat. To pak může zaútočit i na vás. Jednalo by se ovšem pouze o jednorázový útok, zatímco u osoby, která jí ublížila, by se toto chování mohlo opakovat.
Všechna agrese musí stranou!
V první řadě je nutné agresi z kočky dostat pryč. To uděláte tak, že své kočce slušně ukážete, kdo je ve vaší domácnosti skutečným pánem. Následně jí budete moct ukrást i hračky nebo tašky z chodby, jak jsme zmiňovali v předchozích odstavcích, a to bez toho, aniž by na vás zaútočila. Je to zapříčiněno tím, že moc dobře ví, kdo je pánem domu, a kromě toho si nic nenecháte líbit. Ke kočce mimo jiné musíte jít pomalu. I rychlý pohyb směrem k ní v ní může vyvolat agresi. Jinými slovy ale za to nemůže, leknutí ji donutí k tomu, být v pozoru. V danou chvíli nemyslí na to, že jste páníčkem, protože strach v ní vyvolal zvířecí instinkty.
Hlavně kočku netrestejte, jinak si vás může přehodit na seznam lidí, kteří se k ní nechovají příliš hezky. Stačí slušně vysvětlit a ukázat, co smí, a naopak nesmí dělat. Po získání respektu vaše kočka ve vás vidí hlavu smečky, což znamená, že ji povedete. Pokud budete ve stresu vy i vaše kočka, nebude váš vztah fungovat tak, jak by měl mezi člověkem a zvířetem. Zachovejte tedy klid a nevyvolávejte paniku. Vždy je to o vašem postoji. Agresivitu z kočky můžete dostat nebo ji alespoň výrazně snížit. Určité instinkty v ní jednoduše řečeno zůstanou.
Důvodů a příznaků je několik
Důvody, proč bývá kočka agresivní jsme si rozepsali v odstavcích výše. Může mít strach nebo špatné vzpomínky. Agresi v ní může vyvolat i leknutí nebo stres. V neposlední řadě může být kočka agresivní také v momentech, kdy je buď to zraněná nebo má u sebe koťata. Mezi příznaky patří například vrčení či mňoukání, které je ovšem natolik silné, až vyvolává strach. Dále pak časté škrábání nebo různé útoky. Vybít si agresi kočka může i na vašich věcech, protože moc dobře ví, že na vás zkrátka nemá.