I pes může dostat úpal. Takto ho ochráníte!
Krásné počasí během léta láká venku téměř každého, zejména majitele domácích mazlíčků. Právě pes nás nejednou motivuje jít na dlouhou procházku, k čemuž bychom se jinak neodhodlali. Věděli jste však, že i psa může ohrozit úpal?
I psa může ohrozit úpal
Úpal může utrpět nejen člověk, ale i pes. Některá plemena jsou dokonce náchylnější a je nutné, aby si jejich majitelé dávali během letních veder větší pozor. Mezi nejvíce ohrožená plemena patří v porovnání s labradorským retrívrem například čau-čau, anglický buldok, francouzský buldoček, bordeauxská doga, chrt, mopsík a zlatý retrívr.
Ukázalo se, že rozdíl je i mezi čistokrevným psem a křížencem, přičemž čistokrevným psům hrozí dvakrát vyšší riziko úpalu než míšencům. Do skupiny mimořádně náchylných psíci, kteří mají zploštělou tvář jako například mopsík. Takovým pejskům hrozí dvakrát vyšší riziko vzniku úpalu než psům s větším čenichem. Je to tak proto, že mají kratší dýchací cesty a s dýcháním mají nejednou potíže i při odpočinku, natož při nějaké aktivitě. Psi se následkem toho mnohem snadněji přehřívají.
Buldočci a mopsíci se těší stále větší oblibě, v kombinaci se stále častějšími vedry to však může znamenat značný problém a trápení. Pokud jde o zlatého retrívra a plemeno čau-čau, tito psi zas mají speciálně stavěný kožich, který zabraňuje tepelným ztrátám. Pro tyto psy je proto teplo stejně nebezpečné jako pro člověka, který by na sobě během veder měl teplý kabát.
Jak psa před úpalem ochránit?
Pozor by si měli dávat i majitelé velkých psů, ať už je to doga nebo malý, ale obézní pes. Psům, kteří mají nad 50 kg hrozí třikrát vyšší riziko vzniku úpalu než pejskovi s váhou do 10 kg. Rizikovým faktorem je i věk psa. Riziko vzniku úpalu se zvyšuje již po 2. roce, přičemž nejvyšší riziko hrozí psům starším 12 let.
Pokud vlastníte jakéhokoliv psa, v horku může dostat úpal každý, důležitá je proto prevence. Ve vedrech se vyhněte dlouhým procházkám nebo trénování na slunci, je nutné zajistit psovi dostatečný přísun vody a umožnit mu se zchladit např. v bazénu. Pokud je pes obézní, může mu hrozit nejen úpal, ale i jiná onemocnění. Je proto důležité dbát o to, aby byl pes v dobré fyzické kondici. Mimořádně důležité je za žádných okolností nenechávat psa zavřeného v autě, které se během léta může do několika minut proměnit v saunu, která může stát pejska život.
Jak zjistíte, že má pes úpal?
U psa se úpal projevuje prudkým a hlasitým dýcháním a zřejmým neklidem. Majitel psa by si měl všímat i zbarvení jazyka a dásní. Pokud jsou dásně a jazyk namodralé nebo tmavé, je to znamení, že něco není v pořádku, stejně jako neobvykle „dlouhý“ jazyk. Pokud pes nezvykle hodně leží a nedokáže se udržet na nohou, je zmatený, má průjem, zvrací nebo odmítá potravu, měli byste ho vzít k veterináři. Dejte psa do stínu a dejte mu vodu, nedovolte však, aby ji vypil příliš rychle.